תנוחות שינה: מה הן אומרות וכיצד זה קשור לשינה טובה יותר?

ישנם לא מעט גורמים שונים במהותם העשויים לשפר את איכות שנת הלילה שלנו – ממספר שעות השינה שלנו, דרך איכות, בריאות ונוחות המזרן שעליו אנחנו ישנים ועד לתנוחת השינה שבה אנחנו רגילים לבלות את הלילה שלנו. לכל אחד מאיתנו תנוחת שינה מועדפת משלו, ותנוחת השינה שלכם, אמנם, עשויה לגלות רבות על אופייכם, אולם, הרבה יותר חשוב מכך, היא משפיעה על בריאותכם ומצב רוחכם בשעות הערות שלכם, כך שמעל לכל, חשוב לבחון את תנוחות השינה השונות לפי האספקטים הללו.

מדוע, בעצם, חשוב לשפר את תנוחת השינה שלנו?

סובלים מכאבי גב?

מתמודדים עם תחושה “מוזרה” בצוואר?

סובלים מכאבי ראש תכופים?

מתעוררים עייפים בכל בוקר וחשים כאילו כל הלילה עבדתם בפרך?

סביר להניח, כי בכל התופעות האלו אשמה שנת הלילה שלכם.

בואו נחדד את זה אפילו מעט יותר – האשמה נעוצה בתנוחה שבה ביליתם את שנת הלילה שלכם.

נשמע מוזר?

דווקא מאד לא. היזכרו כיצד תנוחה לא נכונה שבה נמצא גופכם במשך פרק זמן ממושך במהלך היום משפיעה על גופכם וגורמת לו כאבים ואי נוחות מסוגים שונים (למשל, ישיבה ממושכת מול המחשב, עמידה ממושכת או נהיגה במשך מספר שעות בתנוחה מסוימת), ותבינו, כיצד בילוי הלילה (כ-6, 7 או 8 שעות של שינה או מרביתן) בתנוחה מסוימת משפיע על גופכם. יתרה מכך, לא רק על עמוד השדרה והחוליות משפיעה תנוחת השינה, אלא גם על תהליכים שונים המתחוללים בגופנו בעת השינה. תנוחות שינה מסוימות נחשבות למועילות לניקוי הרעלים במוח ולמניעת אלצהיימר, בעוד שאחרות נחשבות לכאלו העלולות לגרום להחמרתן (או, אפילו, להופעתן) של בעיות רפואיות שונות. כך שלא רק על מנת להימנע מעייפות במהלך היום, אלא גם כדי להימנע מבעיות רפואיות שונות, חשוב להכיר תנוחות. אז מהי תנוחת שינה נכונה? איזה תנוחות שינה בריאות יותר לגופנו מאחרות?

מהי תנוחת שינה מומלצת?

שינה על הגב

אם אתם סובלים מדום נשימה בעת השינה, מנחירות, מבעיות נשימה נוספות, מבעיות גב או מכאבי צוואר – זו אינה תנוחת שינה מומלצת עבורכם, גם מכיוון שכוח המשיכה מושך את בסיס הלשון אחורה בצורה שמצרה וחוסמת את דרכי הנשימה וגם מכיוון שסיבוב הראש החופשי בתנוחה זו לכיוונים שונים בלילה עלול לגרום לכאבי צוואר וראש. יחד עם זאת, אם אינכם סובלים מבעיות מיוחדות ומעדיפים דווקא את תנוחת השינה על הגב, תוכלו לשפר את תנוחת השינה שלכם באמצעות הקפדה על איכות המזרן והכרית שלכם – חשוב, אם אתם ישנים בתנוחה זו, לבחון את תמיכת המזרן או הכרית שלכם בעקומות הקיימות בעמוד השדרה באזורי הצוואר או הגב התחתון. מיקום כרית תומכת שאינה גבוהה מידי בעקומה הצווארית (כך שהיא ממלאת את המרווח הקיים), מיקום מגבת מגולגלת באזור המותניים או כרית קטנה מתחת לברכיים – כולם יחד או כל אחד לחוד יכולים לסייע לכם למקסם את השינה שלכם על הגב.

שינה על הצד

שינה על הצד מוגדרת כתנוחה השינה המומלצת לכאלה הסובלים לעיתים קרובות מכאבי גב או מכאבי צוואר. תנוחת שינה זו נחשבת לתנוחת השינה הנפוצה והבריאה ביותר, ויתרה מכך – רופאים רבים מעודדים נשים הרות לישון בתנוחה זו (בעיקר על צד השמאל) כדי לעודד את פעולת מערכת סילוק הרעלים בגוף, וכדי להפחית לחץ אפשרי של הרחם על כלי הדם הגדולים ובכך, לאפשר את זרימת הדם המקסימאלית, הן לעובר והן לאם. אולם, תנוחת השינה על הצד מתאימה לא רק לנשים הרות, אלא, למעשה, לכל אחד.

כשאם ישנים על הצד חשוב לשים לב לגובהה של הכרית ולמיקומה. חשוב כי הראש יהיה המשך ישיר של עמוד השדרה (מצב בו האף הוא בקו ישר עם מרכז החזה שלכם). כריות גבוהות או נמוכות מידי עלולות ליצור תנוחה לא נכונה של הראש ועמוד השדרה ולגרום לכאבים. הסובלים מכאבים בברכיים או בגב התחתון יוכלו למקם כרית בין הברכיים – אין צורך בקניית כרית ייעודית, כל כרית עשויה להתאים לשם כך. דבר נוסף ואחרון – תנוחת השינה על הצד, לרוב, מלווה בחיבוק הכרית או בהשחלת היד כשהיא כפופה מתחתיה. רצוי שהיד תהיה מושטת קדימה, שכן כשהיא תומכת במשקל הראש היא עלולה לסבול מתחושת נימול, או, לחילופין, לגרום לכאבים כרוניים במפרק כתף היד התחתונה.

שינה על הבטן

השינה על הבטן גורמת לא-סימטריה של עמוד השדרה שלכם במהלך שנת הלילה ולכן, בהחלט, יש לה מקום של כבוד ביצירת כאבי הראש, הצוואר והגב השכיחים ביותר. היא גורמת ל”דחיסת” חוליות הצוואר בצד אחד והארכת השרירים בצד הנגדי, כך שזו, לחלוטין, אינה התנוחה הבריאה לבלות בה את הלילה.

שינה בתנוחה עוברית

התנוחה נחשבת לתנוחה הנוחה ביותר לסובלים ממצבים כמו דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארתריטיס Osteoarthritis), היצרות תעלת עמוד השדרה (Spinal Stenosis), פריצת דיסק מותנית (Herniated lumbar disc) וכדומה, ונחשבת לאחת מכמה תנוחות שינה לכאבי גב שמקלות על מפרקים דואבים. אם אתם יכולים ואינכם מוגבלים על ידי כאב, שנו על הצד השמאלי שלכם, וכך, תרוויחו גם את יתרונות השינה על הצד. גם כאן, חשוב מאד לשים לב לכרית ולמזרן ולדאוג לישר את הצוואר עם עמוד השדרה.

טיפים למציאת תנוחת שינה נכונה

תנוחת השינה הנכונה עבורכם היא תנוחת השינה שאינה גורמת ליצירת עומס על עמוד השדרה ו / או המפרקים. כך, שבנוסף על בחירת התנוחה הנוחה לכם, חשוב להקפיד על בחירת האביזרים שיסייעו לכם לישון בתנוחה הנכונה – כריות אורטופדיות תומכות בצוואר, בברכיים או בגוף, ומזרנים אורטופדיים, שעוד לפני הוספת הכריות, מטרתם להעניק תמיכה לגב ולעמוד השדרה. מזרני הלטקס, למשל, מעניקים לגב תמיכה מעולה וככל שמופעל עליהם לחץ רב יותר, הם מספקים התנגדות רבה יותר ותומכים בגוף. כך, שבשורה התחתונה, אם אתם ישנים בתנוחה המועדפת עליכם והיא אינה מכאיבה לכם, לא במהלך הלילה ולא ביום, הישארו בה, רק תגברו אותה במזרן איכותי ובכריות המתאימות.

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

הפרעות שינה: גלו הכל על הפרעות שינה ודרכי הטיפול

אנשים רבים סובלים מהפרעות שינה, הפרעה נפוצה ושכיחה למדי בישראל. לתופעה יש תסמינים רבים כמו עייפות קשה, חוסר ריכוז, ירידה...
29 בספטמבר 2021

מלטונין: מה הוא וכיצד הוא קשור לאיכות השינה שלנו?

לאיכות השינה יש השפעה אדירה על איכות החיים, וזאת משום ששינה איכותית נועדה לספק לגוף שלכם את היכולת להתאושש ולצבור...
29 בספטמבר 2021
עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר