fbpx

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

שיתוק שינה

אנשים רבים יזדהו עם המצב הבא: מתעוררים באמצע הלילה ולא יכולים לזוז או לדבר, ולפעמים גם מתקשים לנשום או לקחת נשימות עמוקות. אולי זה נשמע כמו מצב מפחיד ומלחיץ מאוד, אך למעשה מדובר בתופעה מוכרת שנקראת שיתוק שינה. במאמר הבא נדבר על תופעת שיתוק השינה, ממה היא נגרמת ומה אפשר לעשות בנושא.

מהו שיתוק שינה?

שיתוק שינה הוא שם לתופעה שבה אנשים מתעוררים משנתם ולא מסוגלים לדבר או להזיז אף איבר בגוף. השיתוק שהאדם חווה מתרחש בדרך כלל בשלב המכונה שנת REM, כלומר Rapid Eye Movement. שלב זה הוא השלב החמישי מתוך שלבי מחזור השינה, בו פעילות המוח חוזרת להיות מעט מהירה יותר, לאחר שבארבע השלבים הקודמים, הפעילות ירדה.

כשפעילות המוח הופכת מהירה יותר, היא משפיעה על קצב הלב, הנשימה, וגם על תנועת עיניים מוגברת. בשלב זה אנו בדרך כלל חולמים, וגם חווים לעתים שיתוק שינה מסיבות שנפרט בהמשך. שיתוק השינה אורך בין כ-20-30 שניות לבין כמה דקות בממוצע, גם אם החוויה מרגישה ארוכה יותר.

כיצד זה בא לידי ביטוי?

התופעה יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה צורות, וכל אדם חווה אותה באופן מעט שונה.

 

  • אי אפשר להניע אף איבר בגוף, למעט פקיחת עיניים.
  • אי אפשר לדבר או להוציא קול.
  • קושי בנשימה או קושי לבצע נשימות עמוקות.
  • במקרים רבים, התופעה מלווה בהזיות. הזיות של שיתוק שינה מקבלות צורה מעט שונה אצל כל אחד – לעתים מדובר בדמות של ממש בחדר, לפעמים חיות, חרקים או צללים משונים. התופעה המבעיתה יכולה לבוא לידי ביטוי גם בצלילים מוזרים ומפחידים, ובחלק מהמקרים גם בתחושת נפילה או חוויה חוץ גופית. ההזיות והסיוטים גורמים גם ללחץ נפשי, מאחר שאי אפשר לזוז או לעשות משהו כדי להתמודד עם המצב.

מדוע זה קורה? 

במהלך שנת ה-REM, השלב החמישי והאחרון מתוך שלבי מחזור השינה, המוח מורה לשרירים שמופעלים באופן רצוני לא לזוז, כדי להימנע מפעולות לא רצויות בזמן השינה (שרירים שאינם מופעלים באופן רצוני לא מושפעים בדרך כלל מהשיתוק). שיתוק השינה נגרם כשמתעוררים ועדיין נמצאים במצב השיתוק, המצב שבו השרירים הרצוניים מנועים מלזוז עוד משלב השינה, אפילו שהאדם נמצא כבר בשלב של ערות.

לשיתוק השינה אין סיבה ברורה. כלומר, לא ברור מדוע הגוף ממשיך לחוות את השיתוק גם לאחר שהמוח כבר ער, ומדוע חווים את ההזיות כפי שחווים אותן. הועלו סברות כי קיים קשר בין התופעה לבין מחלת הנרקולפסיה, מחלה שמונעת מהמוח לשלוט במחזורי השינה וגורמת להפרעות שינה בלילה וגם ביום. סברה נוספת טוענת כי מדובר בתוצר של עייפות, ולמעשה חוסר שינה מתמשך גורם להפרעות במהלך השינה. סברות נוספות טוענות כי מדובר בתוצר של לחצים ומתחים נפשיים, שימוש בתרופות וגם מחלות נפש מסוגים שונים. טענה נוספת שעלתה בשנים האחרונות היא כי מדובר בנטייה גנטית מולדת שלא ניתנת לשינוי.

מה הסיכוי לחוות את התופעה?

קיימים כמה גורמים שיכולים להעלות את הסיכוי לחוות את התופעה, וחלקם לא בשליטתנו. חוסר שינה יעלה את הסיכון באופן משמעותי. מתח נפשי על בסיס יומיומי (ובמיוחד אם הוא מלווה בחוסר שינה) יעלה גם הוא את הסיכוי. מצבים שונים שנקשרו כגורמים אפשריים לשיתוק שינה הם צריכה מופרזת של אלכוהול או קפאין לפני השינה, שכן הם פוגעים באיכות השינה. מצבים שונים שאינם יכולים להיות נתונים בשליטתנו בהכרח, הם מחלות נפש, חוויות פוסט טראומטיות ושימוש בתרופות.

אנשים שלא סובלים ממחלות נפש, פוסט טראומה או נטייה גנטית, ולרוב גם מנהלים אורח חיים רגיל ובריא, יחוו ככל הנראה את התופעה לפחות פעם או פעמיים במהלך חייהם. כשאלו שכן סובלים מהמחלות או התופעות האלו, ככל הנראה יסבלו מהחוויה בתדירות גבוהה יותר, אך קשה לומר במדויק משום שכל אחד חווה את התופעה באופן שונה ובהיקף שונה.

איך מטפלים בשיתוק שינה?

במקרים שבהם מדובר בתוצאה של ניהול אורח חיים שמאופיין בשעות שינה מועטות עם לחץ וסטרס, כדאי להתחיל בשינוי אורח החיים. כלומר, מומלץ לישון שעות רבות יותר בלילה, להוריד מכמות הלחץ אם אפשר, ובמקרה הצורך לפנות לייעוץ רפואי או פסיכולוגי. כדאי גם להימנע מצריכה של קפאין או אלכוהול לפני השינה. מומלץ לוודא שהמיטה מאפשרת סביבת שינה נוחה ובריאה, כדי להבטיח איכות שינה טובה לצד שמירה על בריאות הגוף (שגם היא חלק בלתי נפרד מהתהליך). מזרנים איכותיים שיתמכו בגב, בצוואר ובברכיים יספקו חווית שינה נוחה, לצד טכנולוגיית אוורור ותנועת אוויר שתאפשר נשימה נקייה ובריאה. כריות מתאימות המיוצרות באיכות גבוהה ובשילוב טכנולוגיות מתקדמות יוכלו לספק תמיכה לכל אזור הראש, הכתפיים והצוואר ולמנוע כאבים או מתח באזורים אלו. איכות השינה היא חשובה להבטחת שינה מספקת ומניעת עייפות לאורך היום.

במקרים שבהם הנטייה היא גנטית או במקרים שבהם לא ברור מה מקור התופעה, והיא גורמת לפגיעה איכות החיים, ניתן לטפל באמצעות טיפול פסיכולוגי המלווה בטיפול תרופתי. הטיפול הפסיכולוגי אמור לתת כלים להתמודדות עם הלחץ והחרדה וגם להתמודדות בזמן אמת עם התופעות עצמן באמצעות דמיון מודרך וכלים נוספים. הטיפול התרופתי אמור לטפל בלחץ לטווח קצר ובמקרים מסוימים, גם לטווח ארוך.

שיתוק שינה הוא חוויה מלחיצה, אך חשוב לדעת שמדובר בתופעה לא מסוכנת. השלב הראשון בהתמודדות עם התופעה היא להבין אותה ואת כל התסמינים שלה. לאחר מכן, ניתן לשנות את אורח החיים כדי להוריד את הסיכוי לחוות את התופעה ולהעלות את איכות השינה למקסימום האפשרי, אך חשוב לזכור כי לא תמיד ניתן לשלוט בעניין. אם התופעה חוזרת בתדירות גבוהה, מומלץ להיעזר בשירותם של אנשי מקצוע בתחום הרפואה או הפסיכולוגיה כדי לקבל כלים מקצועיים להתמודדות וגם כדי לאבחן מחלות רקע, אם יש כאלו. נסו לשמור על קור רוח ככל האפשר במהלך החוויה, והזכירו לעצמכם שהיא תיפסק במהירות.

שאלות נפוצות: 

האם שיתוק שינה מסוכן?

שיתוק שינה אינו תופעה מסוכנת. לתופעה אין פגיעה פיזית, אך במקרים מסוימים חווים קושי בנשימה, ולחץ או חרדה בעקבות החוויה.

האם שיתוק שינה גורם להזיות?

שיתוק שינה מלווה לעתים בהזיות, כמו הרגשה של נוכחות או דמות ממשית שמופיעה בחדר או באזור הדלת או החלון. חלק מהאנשים חווים את ההזיות בדמות חרק או חיה ענקית שרוכנת מעליהם, מעל אזור החזה והפנים.

האם אנחנו ערים בזמן שיתוק שינה?

לרוב, המוח מתעורר אבל הגוף עדיין ישן. חלק מהאנשים כן חווים את התופעה כמין סיוט, אך לרוב התופעה מתרחשת במצב שנדמה כערות מלאה של המוח.

איך אפשר למנוע שיתוק שינה?

לא בהכרח אפשר למנוע את המצב. נטען כי יש קשר בין איכות שינה ירודה וחוסר בשינה לצד צריכה של קפאין ואלכוהול לתופעה, מצבים שניתן לשנות ולמנוע, אך גם אנשים שלא חווים את המצבים האלו יחוו שיתוק שינה לפחות פעם או פעמיים במהלך חייהם.

 

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

שמיכת כובד – כל היתרונות שלא ידעתם שקיימים בשמיכה כבדה

כיום יש כמה סוגי שמיכות שהמטרה שלהם בשורה התחתונה היא פשוט לחמם אותנו כשהטמפרטורות יורדות, אך בשנים האחרונות נכנס טרנד...
22 במאי 2022

חלום צלול: מה שאתם צריכים לדעת על חלימה מודעת

קרה לכם שבזמן חלום הייתם במודעות שמה שאתם חווים הוא רק חלום? האם התעוררתם פעם מחלום לאחר שהרגשתם שאתם שולטים...
15 במאי 2022

קפיצת הירדמות: למה זה קורה לנו ואיך להימנע מזה?

מגיעה שעת השינה שלכם, אתם נכנסים למיטה ברוגע ונשכבים לישון. כמה רגעים לאחר ההירדמות אתם מרגישים שאתם עומדים ליפול ואז...
10 במאי 2022

מזרן Compass Gold 100

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

9400

או

החל מ- 783 לחודש 12x

כרית נסיעות של גטה עם אריזה
הוספה לסל

כרית לנסיעות עשויה 100% לטקס טבעי

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

150

או

החל מ- 13 לחודש 12x

יש לך שאלה

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר

עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר