fbpx

חלומות פז: פירוש והבנת חלומות

אין אדם שלא יכיר את הסיטואציה הבאה: אתם הולכים לישון, מרפים את כל השרירים, מתכסים בשמיכה ונרדמים, ולאחר תקופת זמן לא ברורה, אתם צופים בפרק מוזר ב”סדרה” בכיכובכם, כאשר הקו העלילתי לא מאוד עקבי וההתרחשויות לא תמיד ברורות. אלו הם כמובן החלומות, אותם חולמים כל בני האדם בכל רחבי העולם, ללא הבדלי גזע, דת או מין. מהם החלומות? האם יש חלומות נפוצים יותר? ומה הם מנסים לומר לנו? על כך במאמר הבא.

מהם חלומות?

חלומות הם התרחשות או רצף התרחשויות המלוות בדמויות, חפצים, נופים (או תפאורה) שאותם אנו חווים במהלך השינה, בשלב החמישי מתוך 5 שלבי מחזור השינה הנקרא שלב ה-REM – שלב התנועות המהירות של העיניים (Rapid Eye Motion). על פי רוב דעות של פסיכולוגים מפורסמים וחוקרים בתחום, החלומות הם הדרך של המוח לעסוק בנושאים שבהם הוא לא יכול לעסוק במהלך שעות הערות, למשל אירועים טראומטיים, דילמות, פחדים, חששות, כעסים, געגועים ועוד. למעשה, החלומות הם ההזדמנות של המוח לעסוק בכל נושא שמטריד אותנו ונדחק אל שולי התת מודע בשל חוסר יכולת או רצון להתמודד עימם.

לעתים אנו זוכרים את החלומות ולעתים לא, אך גם אם לא זוכרים את החלומות, זה לא אומר שלא חולמים כלל. הסברה הקיימת על פי חוקרים היא שאנשים חולמים מדי לילה, ופשוט לא זוכרים את החלומות.

פרשנות חלומות – עולם שלם של ידע

ניתוח החלומות הוא עולם שלם של מסתורין ותעלומות שנדון בעיקר בעולם הפסיכולוגיה, כחלק מהתעלומה הגדולה ביותר, המוח שלנו. פסיכולוגים רבים ומפורסמים, כמו פרויד, טענו מספר פעמים כי החלומות מציפים בלילה את כל הנושאים שמטרידים אותנו במהלך היום ונדחקים אל התת מודע, וניתן לפרש אותם כדי לנתח את מצבו הנפשי של אדם ולסייע לו להתמודד עם אותם נושאים. חלק מהחוקרים טוענים כי מרבית החלומות הם דומים וניתן לנתח אותם באופן רוחבי כך שיצביעו על תמונה רחבה, אך חלק מהחוקרים טוענים כי לכל אדם מערכת סמלים ייחודית לו, ופרשנות חלומותיו תהיה ייחודית לו ועל כן לא ניתן להסיק תמונה כוללת. פירוש חלומות מתבצע רק ע”י פסיכולוגים או פסיכיאטריים מוסמכים, באמצעות שיחה אישית והצפה של האירועים ודיון בהם.

חלומות נפוצים

התרחשויות מסוימות בחלומות נצפו ע”י חוקרים שוב ושוב, אצל אנשים שונים לחלוטין. על כן, ניתן להסיק שקיימים חלומות נפוצים מאוד שאנשים רבים חווים מדי פעם בחייהם, לעתים אותה ההתרחשות במדויק ולעתים עם שינויים קטנים.
חשוב לדעת שפרשנות החלומות היא כללית ולא מדויקת כלפי כל אדם ואדם באופן אינדיווידואלי, ופירוש החלומות באופן מקצועי יוכל להתבצע רק ע”י אנשי מקצוע.

נפילה

אחד החלומות הנפוצים ביותר. במהלך החלום תרגישו שאתם נופלים ממקום גבוה, לעתים ממש צניחה חופשית ללא מצנח. לרוב חלום זה מפורש כסימן לתחושת חוסר שליטה בחיים, אך חשוב לדעת כי ייתכן קשר בין המצב הגופני שהגוף חווה באותם הרגעים לחלום. במהלך שנת החלום (השלב החמישי במחזור השינה עליו דיברנו קודם), הגוף עשוי לחוות שיתוק זמני בגפיים, תופעה טבעית לחלוטין שמתרחשת מדי לילה מבלי שאנו יודעים ואין שוב צורך להיבהל ממנה. השיתוק בגפיים עלול להתפרש כחוסר שליטה בגוף ולהיחוות כתחושת נפילה.

כישלון במבחן או לשכוח טקסט חשוב

חלום על כישלון במבחן בבית הספר, בתיכון, באוניברסיטה או בכל מקום אחר הם נפוצים מאוד. ייתכן שהחלום יתבטא גם בחוסר יכולת לזכור טקסט חשוב במהלך נאום או הרצאה. במקרים רבים, משייכים חלום כזה לפחד מפני מבחן גדול העומד לבוא בחיינו (לא תמיד מבחן עם ציון כמו זה שאנו חושבים עליו) וגם ממה שיגידו עלינו אם ניכשל בו.

שיניים נופלות

חלום מבעית למדי שבו נצפה בכל השיניים שלנו נופלות מן הפה, מתפוררות או נרקבות ונעלמות. מדובר בחלום נפוץ במיוחד שלרוב משויך לתחושה של חוסר אטרקטיביות במראה החיצוני, פחדים הקשורים במצב כלכלי ולעתים גם תחושת אובדן או פחד מפני אובדן (של אדם ספציפי או באופן כללי).

מרדף

הרבה אנשים חווים חלומות שבהם מישהו רודף אחריהם, או שהם חשים בנוכחות מאיימת שמעוניינת להשיג אותם. לרוב החלום מלווה בבעתה ורצון להימנע ממפגש עם הדמות המאיימת ככל האפשר. חלומות אלו משויכים לתחושת פחד מפני אובדן עמדת כוח, או שמדובר בעניין לא פתור מהעבר שלובש צורה של דמות בחלום ורודף אחריכם כדי למשוך את תשומת הלב שלכם אליו.

חשוב לדעת כי קיימת תופעה הנקראת “שיתוק שינה“, ובמהלכה שיתוק השרירים שנחווה במהלך שלב “שנת החלום” מלווה את האדם גם במהלך הערות. אחת התופעות המוכרות שאנשים חווים כחלק מתופעת שיתוק השינה הוא הופעה של דמות מאיימת או נוכחות בחדר וחוסר יכולת לזוז או להימלט מפניה. מדובר בתופעה הדומה לחלום, אך למעשה מדובר בתופעה מעט שונה שלרוב לא מקושרת אל מצב נפשי או הצפה של התת מודע אל המודע, ובמקרים רבים מתרחשת בזמן ערות מוחלטת.

לעוף

בניגוד לסוגי החלומות הקודמים, מדובר דווקא בחלום חיובי. כאשר אנו עפים בחלום, אנו ככל הנראה נרגיש תחושה טובה של חופש ושחרור מכבלי הדאגות של היומיום, ונרגיש שאנו יכולים לעשות הכל. ייתכן שהתופעה קשורה גם היא לשיתוק הגפיים שאנו חווים במהלך שלב שנת החלום.

חלום שחוזר על עצמו

אנשים רבים יעידו כי חלומות מסוימים יחזרו על עצמם מדי לילה, או לאורך מספר לילות בתקופה מסוימת. חלומות חוזרים נהוג לשייך לנושא בעל תוכן נפשי שלא מטופל, ולמעשה המוח לא מוצא מנוח או דרך להתמודדות עם הנושא המדובר. לעתים החלומות יחזרו על עצמם בדיוק באותה הצורה, ולעתים יחזרו בווריאציות שונות. את החזרה על החלומות כדאי לנתח באמצעות איש מקצוע המומחה בתחום הפסיכולוגיה ובריאות הנפש, כדי להבין את מקור המצוקה ולטפל בה באופן מקצועי ויעיל.

איך אנחנו בגטה יכולים לעזור?

ע”פ רוב החוקרים, חלומות נחוצים לצורך שינה טובה ולהשלמת מחזור שינה תקין. אנו בחברת גטה מציעים לשירותכם מומחים ויועצי שינה שיעזרו לכם לבחור את המוצרים הטובים ביותר הדרושים לשינה עמוקה ואיכותית. אנו מאמינים כי שינה טובה תביא לנפש בריאה, ולכן כדאי לבחור במוצרים הטובים ביותר שיאפשרו לכם לנוח בשלווה.

החלומות הם עולם שלם של מסתורין שמשקף את נפשנו ואת כל מה שמאוחסן במעמקי מוחנו, וחשוב לשים לב אליהם. מומלץ מאוד לכתוב את החלומות כדי להציפם לאחר מכן במקרים שבהם מקבלים סיוע מאנשי מקצוע, ולנתחם במקרה הצורך. גם אם אינכם מקבלים טיפול פסיכולוגי, החלומות יראו לכם סיטואציות שונות, חלקן חיוביות וחלקן שליליות, וחשוב להקשיב אל הסימנים שהמוח שולח אליכם. שינה ערבה!

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

שמיכת כובד – כל היתרונות שלא ידעתם שקיימים בשמיכה כבדה

כיום יש כמה סוגי שמיכות שהמטרה שלהם בשורה התחתונה היא פשוט לחמם אותנו כשהטמפרטורות יורדות, אך בשנים האחרונות נכנס טרנד...
22 במאי 2022

חלום צלול: מה שאתם צריכים לדעת על חלימה מודעת

קרה לכם שבזמן חלום הייתם במודעות שמה שאתם חווים הוא רק חלום? האם התעוררתם פעם מחלום לאחר שהרגשתם שאתם שולטים...
15 במאי 2022

קפיצת הירדמות: למה זה קורה לנו ואיך להימנע מזה?

מגיעה שעת השינה שלכם, אתם נכנסים למיטה ברוגע ונשכבים לישון. כמה רגעים לאחר ההירדמות אתם מרגישים שאתם עומדים ליפול ואז...
10 במאי 2022

טופר שכבת נוחות (למזרן זוגי או יחיד)

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

900

או

החל מ- 75 לחודש 12x

יש לך שאלה

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר

עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר