עלו על הציפיות – איך לבחור כריות מושלמות

אם מדברים על כריות שינה, ובמיוחד על כרית שינה לילדים, ברור שלכל אחד העדפה משלו – האחד – אוהב את הכרית שלו גבוהה וקשה, האחר – לא יוכל לחלום את חלום הלילה טוב שלו ללא כרית רכה ואוורירית. אבל, אנחנו חושבים שעל דבר אחד ניתן להסכים – גם כאן, כמו בתחומים אחרים, כמה שפחות כימיקלים, הרבה יותר בריא. רק תחשבו על זה, שליש מחייו מבלה אדם במיטה, והכריות הן אלה המארחות ומערסלות את ראשו לאורך כל אותן שעות. כך שחשוב, ראשית כל, כתנאי ראשון, כי כריות בכלל, ובמיוחד כריות לילדים, תהיינה עשויות חומרים טבעיים.

 

כריות שינה למבוגרים

גודלן של מרבית הכריות הוא סטנדרטי למדי, ולרוב, הוא גם יהיה הגודל המועדף על מרביתנו, למרות שישנם כאלה המעדיפים את הכרית שלהם כשהיא ארוכה יותר. הסכמתם של רוב מומחי השינה מתרכזת בעובדה כי אין כרית מועדפת אחת ויחידה, וכי כל עוד אין בעיות בריאותיות מסוימות המכתיבות לכם את הכרית הספציפית הנדרשת, בחירת הכרית הנוחה לכם, תתבצע בדרך של ניסוי וטעייה.

אז מה משפיע על נוחות ובריאות הכרית בעת השינה?

סוג המילוי

סוג המילוי הקיים בכרית שלכם יקבע הרבה יותר מאשר רק את נוחותה לכם. מילוי הכרית ישפיע על אורך חייה ואפילו על איכותו של האוויר שאתם נושמים במהלך שנת הלילה. קיימים סוגי מילוי רבים (מכותנה ונוצות, דרך פוליאסטר ועד לטקס או ויסקו אלסטי) ולכל אחד מהם יתרונות וחסרונות משלו.

תנוחת השינה

תפקידן של כריות הוא לתמוך בראש שלכם ובעמוד השדרה, ולכן, יש להתאים את הכרית לתנוחת השינה שלכם. זוהי, למשל, הסיבה לכך כי עבור אלו הסובלים מכאבים בגב או בפרקים, כרית אנטומית תתאים יותר מכריות שצורתן רגילה. בכריות כאלה, נשמר ההפרש בין גובהה של הכתף לגובהו של הראש המונח על הכרית, ובשל כך מצומצמים כאבי הצוואר, שעקב השימוש בכרית רגילה, היו עלולים להופיע.

כאשר אתם ישנים על הבטן (לפי המומחים – תנוחת שינה אשר אינה מומלצת), תיאלצו להסיט את ראשכם הצידה, דבר הגורם לחוליות להתעקם. במקרים כאלה, העדיפו כרית דקה, שנו ללא כרית בכלל, או, חלופה בריאה בהרבה – נסו לשנות את תנוחת השינה שלכם.

בעיות ומצבים בריאותיים

אם אתם סובלים מהזעה מוגברת בשינה, בחרו כרית בעלת ציפוי מתאים לכך. כן, אנחנו יודעים שהכרית מוגנת בציפית, אבל גם לחומר העוטף את הכרית עצמה חלק נכבד בהזעה.
אם אתם סובלים מבעיית נחירה בעת שאתם ישנים על הגב, העדיפו כרית אנטומית שצורתה שומרת על מעבר האוויר חופשי ומקלה על הנשימה במהלך שנת הלילה.

אם אתם סובלים מבעיות נשימה לאורך כל היום, סביר מאד להניח כי אלה תגברנה במהלך הלילה “בזכות” הכרית שלכם. המילויים הנפוצים יותר (למשל, נוצות או פוליאסטר) עלולים שלא להתאים לכם, ולכן, מומלץ לרכוש כרית היפו-אלרגנית שבה מילוי הדוחה את קרדית אבק (למשל, כרית לטקס). אופציה נוספת היא כריות הוויסקו, אבל מאחר והוויסקו הוא חומר סינתטי, אשר אינו אורירי ואוגר חום, מומלץ לוותר עליו.

 

אז איך כן בוחרים כרית?

העיקרון המנחה גורס כי כרית צריכה לתמוך, בלי קשר לתנוחת השינה, בראשכם ובעמוד השדרה שלכם בצורה הנכונה. אנשי המקצוע ממליצים, כשבוחרים כרית, חשוב לבדוק את טיבה על מזרן בדרגת קושי זהה לדרגת הקושי במזרן שברשותנו (כלומר, המזרן שיש לנו כבר בבית), ולו בשל העובדה שהשילוב בין המזרן לכרית הוא משמעותי, והוא זה שיקבע את רמת הנוחות שלכם.

 

כרית צריכה להמשיך את אזור הכתפיים בקו ישר בצורה שהראש אינו נשמט אחורה או נדחף קדימה. כרית גבוהה מידי למבנה הגוף תגרום למצב בו הראש מורם באופן מלאכותי למעלה, דבר הגורם להפעלת לחץ על חוליות הצוואר ועל עמוד השדרה ועלול לגרום לכאבי צוואר או ראש. כרית דקה מידי, שאינה ממשיכה ברציפות את קו הכתפיים גורמת לשמיטתו של הראש אחורה, דבר המפעיל מתח בחוליות הצוואר שלכם ואף עלול לפגוע בהן.

 

והחשוב מכל:

כאשר נוח לכם לישון על הכרית ואתם אינכם קמים עייפים או דואבים מכאבי צוואר או גב, לכאורה, אין לכם צורך לשנות או להחליף את סוג הכרית שלכם, קושיה או גובהה. אבל, כידוע, האויב של הטוב, הוא תמיד הטוב יותר, ולכן, חשוב להתעדכן תמיד בחידושים בתחום, ואפילו – לקבל ייעוץ מאנשי מקצוע מובילים בתחום (למשל, אנשי חברת גטה) בנוגע להתאמת כרית בריאה יותר!

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

הפרעות שינה: גלו הכל על הפרעות שינה ודרכי הטיפול

אנשים רבים סובלים מהפרעות שינה, הפרעה נפוצה ושכיחה למדי בישראל. לתופעה יש תסמינים רבים כמו עייפות קשה, חוסר ריכוז, ירידה...
29 בספטמבר 2021

מלטונין: מה הוא וכיצד הוא קשור לאיכות השינה שלנו?

לאיכות השינה יש השפעה אדירה על איכות החיים, וזאת משום ששינה איכותית נועדה לספק לגוף שלכם את היכולת להתאושש ולצבור...
29 בספטמבר 2021
עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר