fbpx

סיוטים בלילה: המדריך למניעת חלומות רעים

סיוטים וחלומות רעים בלילה הם תופעה טבעית ודי שכיחה. רוב האוכלוסייה עשויה לחוות סיוטי לילה בתדירויות שונות במהלך חייהם. אם אתם חושבים שהתופעה הזו פוגשת גם אתכם, בעמוד הבא תוכלו למצוא מידע נוסף על סיוטים בלילה, למה הם קורים וכן מתי צריך לטפל בהם?

קצת על שלב ה-REM בשינה

חלומות סיוט (nightmares) הם חלומות שמעוררים אצל החולם אותם תחושות כמו אימה, פחד ובעתה. הסיוטים מתרחשים בשלב ה-REM בשינה: שלב זה הוא החמישי במחזור השינה, והוא מתחיל עד כחצי שעה מרגע ההירדמות. שלב זה מאופיין בתנועות עיניים מהירות, בירידה בטונוס השרירים ובפעילות מהירה יותר של המוח, והוא נקרא גם “שנת חלום”, משום שזהו השלב שבדרך כלל חולמים בו. שנת ה-REM מתרחשת בעיקר לקראת סוף הלילה, ולכן לרוב נתעורר בבוקר מסיוטים.

למה זה קורה לנו?

יש מספר סיבות שגורמות להופעת הסיוטים בלילה, ובהן:
-חום גבוה
יש אנשים שיכולים לחלום סיוטים ולחוות שינה טרופה כשחום גופם עולה, כתגובה למחלה למשל.
-שתיית אלכוהול
שתיית אלכוהול לפני השינה יכולה לגרום לחלק מהאנשים לחלום סיוטים בלילה. בטווח הארוך אלכוהול יכול לפגום באיכות השינה, לגרום לסיוטים ולחלומות להיראות מציאותיים יותר, ואף מעלה את הסיכוי לדיבור מתוך שינה ולסהרוריות.
-אכילה לפני השינה
אכילת ארוחות כבדות לפני השינה ולעיתים אף נשנוש קטן, יכולים לגרום להופעת חלומות מוזרים וכן סיוטים. האכילה גורמת לעלייה בקצב חילוף החומרים ולעליית חום הגוף, וכן מגרה את פעילות המוח, מה שיכול לגרום לסיוטים.
-אתם יצירתיים
לעיתים אין קשר בין הסיוטים שחולמים לבין סיבות סביבתיות אחרות, אלא שחלומות כאלה יכולים להופיע יותר אצל אנשים בעלי תכונות אופי מסוימות, כמו אנשים רגישים ויצירתיים.
-שימוש בתרופות
נטילת תרופות מסוימות יכול לגרום להופעתם של חלומות רעים אצל חלק מהחולמים, כמו למשל תרופות נגד חרדה ודיכאון, תרופות להפסקת עישון, לטיפול בפרקינסון ועוד.

הקשר בין סיוטים לטראומה

אפשר לחוות סיוטים בלילה גם בשל סיבות פסיכולוגיות, כמו טראומה נפשית. אנשים שחוו טראומה בחייהם יכולים לפגוש את האירוע הזה או חלקים ממנו בחלומות שלהם לעיתים תכופות. במצב זה, ייתכן שהחלומות הללו מעידים על זיכרון טראומטי מודחק, ובהם הנפש מנסה להתמודד עם החוויה הקשה ולעבד אותה. במקרים כאלה מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי ולקבלת טיפול נפשי.

סיוטי לילה אצל ילדים

סיוטי לילה יכולים להופיע גם אצל ילדים, מסיבות שונות ומגוונות. כך למשל, הם עשויים לחלום חלומות רעים וסיוטים בשל לחץ וסטרס, וכן מפני שצפו בסרט מפחיד או אלים, או ששיחקו במשחק מחשב מפחיד לפני השינה. במקרה של סיוטי לילה אצל ילדים שגורמים להם למצוקה, רצוי קודם כל לשבת ולהקשיב ולהם, להרגיע אותם ולהסביר להם ברוגע את המשמעות של חלום. חשוב לחבק אותם ולבדוק גם בבוקר שלמוחרת החלום אם משהו מאיים או מטריד אותם, ולפעול בהתאם.
כדי להפחית סיוטים וחלומות רעים אצל ילדים, חשוב לוודא שהם ישנים שינה איכותית וטובה, לדאוג שהם לא צופים בתכנים מפחידים ומאיימים, ולהכיל אותם כשהם חווים מצבי לחץ וסטרס.

ילדה עטופה בשמיכה עם צללים מסביבה

 

יש לי סיוטים בלילה, מה לעשות?

אם חלמתם חלום מפחיד והתעוררתם מבועתים, ערניים וזכרתם את פרטי החלום היטב, ייתכן שחוויתם סיוט לילה. כדי לטפל בסיוטי לילה יש להבין ראשית מהו המקור להם. לפניכם מספר דרכים למנוע הופעת סיוטים בעתיד:

הימנעות מאכילה לפני השינה

אם מניחים כי מדובר בסיוטים שנגרמים מסיבות סביבתיות, כמו למשל צריכת אלכוהול או אכילה לפני השינה, ניתן למתן אותם או להימנע מהם בסמוך לשינה.

הימנעות מתכנים אלימים או עצובים

תכנים עצובים ומפחידים יכולים משפיעים לא רק על ילדים, אלא גם על מבוגרים. כך למשל, רותם, אחת מנשות הצוות המסור של גטה, העידה על עצמה שאחרי צפייה במשחקי הדיונון היא חווה חלומות אלימים ואגרסיביים כתוצאה מהתכנים המוצגים בסדרה. כתוצאה מכך, היא החליטה שהיא נמנעת מצפייה בסדרה בסמוך לשינה, והחלומות שלה הפכו בהתאם לנעימים ומתוקים.

מתי מומלץ לפנות לגורם מקצועי?

כפי שציינו קודם לכן, רצוי לפנות לייעוץ מקצועי כאשר החלומות נגרמים כתוצאה מטראומה נפשית או מגורם נפשי או רגשי אחר. עם זאת, במקרים מסוימים הסיוטים מופיעים באופן יומיומי ובכך עשויים להשפיע על התפקוד היומיומי של החלום. אם מדובר במצב מתמשך, ייתכן שהחולם סובל מפאראסומניה בשם “הפרעת סיוט”. במקרה זה, הסיוטים עשויים להביא למצוקה מתמשכת ולפגיעה בתפקוד היומיומי של הסובל מההפרעה. אנשים שחווים סיוטים לעיתים תכופות יכולים לגשת לטיפול מקצועי כדי להתמודד עם התופעה. כמו כן, בחלק מהמקרים גם יוגה, טכניקות הרפיה ופעילות גופנית יכולים לעזור בהפחתת הסיוטים.

לסיכום

אנשים רבים חווים חלומות רעים וסיוטי לילה במהלך חייהם. לעיתים מדובר במצבים חד פעמיים שלא מצריכים התייחסות נוספת, על אף שהחלומות הללו לא נעימים במיוחד. עם זאת, במקרים מסוימים כדאי לשקול פנייה לאיש מקצוע כדי להתמודד עם המצב. חלומות נעימים ולילה טוב!

שאלות נפוצות

למה יש לי סיוטים בלילה?

הסיבה להופעת סיוטים בלילה לא ברורה תמיד, אך יש מספר סיבות אפשרויות שיכולות לגרום לחלומות רעים בלילה, כגון צריכת אלכוהול ואכילה לפני השינה, התמודדות עם טראומה נפשית, נטילת תרופות מסוימות ועוד.

כיצד ניתן למנוע את זה?

יש מספר דרכים להקל את הסיוטים בלילה. חשוב לזהות קודם את הגורם לסיוטים החוזרים והנשנים ולפעול בהתאם. כך לדוגמה, אם מדובר בחלומות על טראומה, חשוב לגשת לייעוץ מקצועי ולקבלת טיפול, ואם מדובר בגורם סביבתי, כמו צריכת אלכוהול, יש להימנע מכך בסמוך לשינה.

מה הקשר בין טראומה נפשית לסיוטים?

טראומה נפשית יכולה להשפיע על תוכן החלומות בלילה ולגרום לסיוטים. ייתכן שחלומות על האירוע הטראומתי או חלקים ממנו יכולים להוות את הדרך של הנפש להתמודד איתם. במקרים כאלו, חשוב לגשת לאיש מקצוע ולקבל טיפול נפשי.

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם? המדריך להורים העייפים

שעות הערב מתקרבות ואתם משכיבים את התינוק שלכם לישון. לאחר ניסיונות הרדמה ספורים אתם בטוחים שהוא עומד להירדם ויוצאים מהחדר...
9 בינואר 2022

דיבור מתוך שינה

קרה לכם שהתעוררתם בבוקר וסיפרו לכם שדיברתם או מלמלתם מתוך שינה? אם כן, חשוב שתדעו כי מדובר בתופעה טבעית ושכיחה...
30 בדצמבר 2021

פאראסומניה

Parasomnia is a category of sleep disorders that includes abnormal behaviors and feelings during sleep, such as sleep deprivation, nightmares,...
30 בדצמבר 2021
עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר