סופרים כבשים – מה עושים כשלא מצליחים להירדם?

אין ספק, כי, כיום, קל יותר מבעבר, לפתור בעיות בעצמכם. תוך גיגול של שניות, אתם יכולים להגיע לאינספור מידע מקצועי מעמיק, שלמעשה, מסייע לכם לאבחן את עצמכם. כך בדיוק קורה גם בתחום נדודי השינה, כי מה יותר טבעי עבורנו מ(בזמן ששנתנו נודדת ואנחנו לא מצליחים להירדם)לחפש ברשת את הפתרונות לכך?

וכאן, בדיוק בנקודה זו, המצב מסתבך… זאת, כי בצד אינספור פתרונות טובים, מועילים וחכמים, אתם עשויים למצוא גם פתרונות, שבמקרה הטוב, לא יזיקו לכם, אבל במקרה הגרוע יותר, עלולים להרע את מצבכם. זאת, כמובן מאחר ולנדודי שינה וליכולת שלנו להירדם יש אינספור סיבות פיזיות, נפשיות וסביבתיות, כך שמכל שפע העצות הגדול שיש ברשת, קל מאד להחמיץ את העצה שתפתור בדיוק את המצב העירני וחסר היכולת להירדם שלכם.

 

לפני שנתחיל, שני כללים חשובים!

עבורנו, החוק הראשון והבסיסי הוא – אם אינכם יכולים להירדם, אל תישארו במיטה! ההישארות במיטה בזמן ניסיונות ההירדמות לא רק מתסכלת ומכניסה אתכם ללופ אינסופי של תסכול וחוסר יכולת להירדם, אלא גם “מלמדת” את הגוף והנפש שלכם שיש אופציה שלא להירדם כשאתם אמורים לישון. עברו לסלון לראות טלוויזיה או קראו ספר, אבל אל תישארו במיטה ותתסכלו את עצמכם בשאלה – למה? למה אני לא מצליח/ה להירדם?!

החוק השני הבסיסי שלנו הוא – אם אתם מתמודדים עם בעיות שינה מתמשכות ובלתי פתירות, שמקורן אינו ידוע לכם, דברו עם רופא המשפחה שלכם ובקשו הפניה למעבדת שינה! זה לא צחוק, חוסר מתמשך בשעות שינה עלול לגרום לבעיות פיזיות, מנטליות ותפקודיות. אתם לא רוצים לנקר על ההגה ולהתעורר (אם בכלל) כשהמכונית שלכם פוגשת את גדר ההפרדה, נכון?

לכן, אם מדובר בתופעה רצינית שאינה חולפת תוך מספר ימים, זה הזמן לפנות לעזרת מומחים מקצועיים, ולא לנסות עוד ועוד שיטות הירדמות משל עצמכם.

 

כעת, לאחר שכל זה נאמר, נתמקד במה שכן ניתן לעשות, כאשר מדובר במקרים של בעיות ספוראדיות בהירדמות.

 

למה אני לא נרדם?

לסיבה לחוסר ההירדמות שלכם יש (איך לא?) חשיבות גדולה במציאת הפתרון לנדודי השינה. כאן, כפי שכבר צוין קודם, מדובר במגוון רחב של סיבות – מתח וחרדה, עומס בעבודה, חשש או לחץ מפני אירוע עתידי, דאגה בשל עניין זה או אחר, או, אפילו געגועים לעבר. פה, אנחנו נוקטים בכלל, אם אתה יכול לפתור את זה – פתור את זה עכשיו. כן, זה אולי יצריך מכם לקום באמצע הלילה ולהשלים פרויקט שהייתם אמורים להמשיך רק מחר בבוקר, אבל זה גם ייתן לכם את שלוות הנפש לה אתם זקוקים על מנת להירדם ולזכות בשנת הלילה הרגועה והמרעננת שלה אתם זקוקים על מנת לתפקד. סוג נוסף של בעיות נובע ממצבים בריאותיים / פיזיים שונים או משינויים הורמונאליים מסוימים. למשל, ידוע שככל שאנחנו מזקינים, הצורך שלנו בשעות שינה מצטמצם, בעוד ששעת השינה שלנו הולכת והופכת למוקדמת יותר. כך, למשל, תמצאו מבוגרים רבים שצונחים למיטתם בשעה 22:00, והם, אפ על הרגליים כבר ב-03:00 לפנות בוקר, וחוזר חלילה. גם כאן, חשוב להיות קשובים לגוף שלכם ולהשתדל, עד כמה שניתן, לזרום עם השעון הביולוגי שלו. כמובן שאין זה אומר שאתם צריכים להיכנע לו לגמרי, אבל פשוט לא ללכת איתו ראש בראש, כי, ובכן… נדודי השינה מוכיחים את הניצחון הגמור שלו!

 

התייחסו לשינה כאל חוויה ותנו לה את הכבוד המגיע לה

לחדר השינה שלנו, המקום בו מתרחשת חוויית השינה, תפקיד משמעותי ביצירת סביבת השינה המתאימה. אם כן, כיצד הופכים אותו למקום הראוי לחוויה?

 

דאגו לסביבה נטולת גירויי ראיה

ידוע שצבעים חמים ורכים יוצרים תחושה נעימה בעיניים בעת שהם מקשטים חדרים אחרים. חדר השינה אינו יוצא דופן מכך, ולכן, דאגו להקיף את עצמכם בצבעים פסטליים נינוחים ומרגיעים ולא בצבעים עזים ומעוררים.

צמצמו את התאורה למינימום, על ידי שימוש בוילונות עבים וכהים והדרת המכשירים פולטי האור הכחול למיניהם. השאירו מחוץ לחדר השינה את הטלוויזיה, הטלפונים (הניידים והאלחוטיים), הטאבלטים וכד’. הכלל הזה פועל מעולה גם לסעיף הבא שלנו.

צמצמו גירויי שמיעה ככל שניתן

רעש, בין אם הוא מגיע מתוך החדר בן זוג נוחר, טלוויזיה פועלת, טלפון מצלצל) וכין אם הוא מגיע מבחוץ (מכוניות חולפות בכביש, משאית איסוף הזבל וכד’) עלולים להפר את שלוות השינה, ובמקרים מסוימים, כשהם מופיעים בזמן הניסיון שלכם להירדם, הם עלולים לגרום לכם לצאת ממצב “שינה”. השתמשו באטמי אוזניים, אם אינכם יכולים לאטום ולבודד את החדר מרעשים חיצוניים או פנימיים.

צרו חוויות טעם וריח מרגיעות

אין סבתא שלא שלחה אותנו לשתות כוס חלב חם או תה קמומיל מרגיע. תתפלאו, במקרה הזה, תרופות הסבתא אכן עובדות עבור אנשים מסוימים. ואם נתייחס לחוש השני המשלים את הטעם, הריח, הקיפו את עצמכם בריחות מרגיעים ונעימים. טיפת שמן אתרי לבנדר המזולפת על מטפחת ומונחת מתחת לכרית יכולה לחולל נפלאות ביכולת שלכם להירדם בקלות.

מזרן טוב מספק תמיכה מתאימה

כידוע, ניסיון להירדם, מתחיל בשכיבה במיטה. כל הטיפים שהצענו קודם לא יעבדו כהלכה, אם אתם ישנים על מזרן או כרית שאינם מתאימים לכם. מזרן אורטופדי או מזרן לטקס עשויים לשפר את תנוחת השינה שלכם, תוך צמצום הלחץ המופעל עד עמוד השדרה שלכם למינימום!

 

שיהיה לכם לילה טוב!

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

הפרעות שינה: גלו הכל על הפרעות שינה ודרכי הטיפול

אנשים רבים סובלים מהפרעות שינה, הפרעה נפוצה ושכיחה למדי בישראל. לתופעה יש תסמינים רבים כמו עייפות קשה, חוסר ריכוז, ירידה...
29 בספטמבר 2021

מלטונין: מה הוא וכיצד הוא קשור לאיכות השינה שלנו?

לאיכות השינה יש השפעה אדירה על איכות החיים, וזאת משום ששינה איכותית נועדה לספק לגוף שלכם את היכולת להתאושש ולצבור...
29 בספטמבר 2021
עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר