fbpx

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

למה חשוב לישון?

שינה היא אחד מהתהליכים הטבעיים שכל אדם זקוק להם כדי להתקיים: מנוחה, צבירת כוחות ושיקום מאגרי האנרגיה בגוף. לאנשים שונים הרגלי שינה שונים, בין אם מדובר בשעת השינה, במספר שעות השינה ובתנאים שבהם הם ישנים. עם זאת, חשוב לדעת למה בכלל חשוב לישון, דבר שאנו עושים באופן כל כך טבעי – ומהם התסמינים של חוסר שינה שאותם מומלץ למנוע. הינה כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מה היתרונות של שינה?

חשוב להבין כי שינה היא פעולה חיונית לוויסות וייצוב של מערכות הגוף השונות. גוף האדם הוא מורכב וכולל אינספור תהליכים שמטרתם לשמור על בריאות ותקינות הגוף. שינה טובה עוזרת לחזק את המערכת החיסונית, מאפשרת למוח להתפתח ולתפקד היטב במהלך היום יום, עוזרת בשיקום מאגרי האנרגיה של השרירים ומונעת מצבים נפשיים קיצוניים של סטרס, חרדה, דיכאון, ועוד. מעבר לכך, יש אינספור מחקרים המקשרים באופן כזה או אחר בין חוסר ושינה לתחלואה מסוגים שונים, ובפרט לתחלואה של מערכת כלי הדם והלב. אז ככלל חשוב להבין ששינה טובה ורציפה היא חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא.

מהם הגורמים לבעיות שינה?

בעיות שינה זה מושג רחב למדי. גם קושי נקודתי בהירדמות ייחשב כבעיית שינה, אך לרוב מדובר בבעיה חולפת שאין צורך לפתור באופן מיוחד. לבעיות שינה עשויים להיות מספר גורמים:

  • שינויים בחדר השינה כמו שינוי של הרהיטים, הטמפרטורה, האנשים שאיתם חולקים את המיטה ועוד – כל אלו בהחלט עשויים לגרום לבעיות בשינה.
  • תאורה לא מתאימה – שינויי תאורה או תאורה לא מתאימה לשינה (למשל אור מתאורת רחוב שחודר אל החדר).
  • רעש – רעש בתוך או מחוץ לבית עשוי לגרום לבעיות שינה.
  • חוסר נוחות – מיטה ישנה או מזרן שצבר בלאי עשויים לפגוע באיכות השינה ולגרום לקושי בהירדמות. זו הסיבה שלבחירת מזרן יש משקל בהבטחת איכות השינה.
  • מחלות שונות ושימוש בתרופות – בין אם מחלות הקשורות באופן ישיר בשינה, או במחלות אחרות ותרופות שבעיות שינה הן אחת מתופעות הלוואי שלהן.
  • צריכת קפאין, אלכוהול או ניקוטין לפני השינה – אלו עשויים בהחלט להעלות את רמת הערנות ולגרום לקושי בהירדמות. גם השינה עצמה עשויה להיות איכותית פחות.
  • שינויים תדירים בשגרה – שינה טובה ורציפה מתאפשרת עם שגרת חיים קבועה. שינויים וחוסר סדר בשגרה בהחלט עשויים לפגוע בה, בין אם באופן נקודתי ובין אם לטווח הרחוק.

אישה בשנת לילה

התסמינים של חוסר שינה

חוסר שינה מכונה בעגה המקצועית אינסומניה. המצב הזה יכול להיות רגעי או כרוני ויכול להיות בעיה בפני עצמה או תופעת לוואי של הפרעות כאלו ואחרות.

ברמה המיידית, אנחנו מדברים על הגברת שינויים בקצב הלב, מהירות תגובה ודיוק פחותה, רעידות ואף כאבים אקראיים במקומות שונים בגוף.

מעבר לכך אנו מדברים על תסמינים נפוצים כמו כעס, קשיים קוגניטיביים, שיקול דעת לקוי, קושי בזיכרון, עייפות במהלך היום וסימפטומים הדומים לאלו של הפרעות קשב וריכוז.

בטווח הרחוק אנחנו מדברים על פגיעה במערכת החיסונית, סיכון מוגבר למחלות כמו סוכרת ומחלות של מטבוליזם, השמנה ובעיות בכלי הדם והלב. כמו כן, בטווח הרחוק יש גם סכנה להפרעות נפשיות כגון דיכאון, מתח וחרדה, ואף נמצא קשר אפשרי בין חוסר שינה לבין סיכון מוגבר להתפרצות של פסיכוזה.

כמה שעות מומלץ לישון בלילה?

אז כמה שעות צריך לישון בלילה? ההמלצה כיום היא שבע שעות שינה לכל הפחות בלילה, עדיף לא פחות משש ולא יותר מעשר (יש לקחת בחשבון שגם שנת יתר היא לא טובה ועשויה לגרום לתחלואה).

 

ההשלכות של מחסור בשינה

הפרעות שינה זה דבר נפוץ מאוד, ויש אנשים שהתרגלו לישון פחות טוב או לא מספיק כדרך שבשגרה. בסופו של דבר, חשוב להבין שזה משהו שבהחלט יש לו השלכות. ביום יום אנחנו מדברים על תחושות של עייפות קיצונית, על כאבי ראש תכופים, על יכולת תגובה איטית יותר ועל מצב רוח קצר ועצבני. ככל שהמצב הזה הופך קבוע ושגרתי יותר, כך מדובר בסיכון גבוה יותר למחלות כתוצאה מהיחלשות המערכת החיסונית, על סיכוי להתפתחות מחלות לב וסוכרת, סכנה ממשית להתפרצות מחלות נפשיות בייחוד אצל אלו בעלי נטייה גנטית לכך, ועוד. באופן כללי, זה מצב לא תקין מבחינה בריאותית.

איך ניתן למנוע בעיות שינה?

כשמדובר בבעיות זמניות, חשוב לשים לב לשינויים קלים שעשיתם שעשויים לגרום לבעיות שינה. האם החלפתם למשל את הכרית שלכם בכרית חדשה? נוחות הכרית הוא שיקול חשוב שעשוי להשפיע על איכות השינה, ולכן כדאי לתת על כך דגש. האם התחילו בעבודות פיתוח מחוץ לבית שלכם בשעות הלילה? יכול להיות שהרעש הוא זה שמפריע לכם להירדם. אם תצליחו לנטרל את הגורמים הללו, תוכלו בהחלט לחזור לשינה רציפה וטובה. מעבר לכך מומלץ בהחלט להימנע מאכילה של ארוחה כבדה לפני השינה ולאכול את הארוחה האחרונה ביום כשלוש שעות לפני שהולכים לישון. אל תתפתו להירדם מול הטלוויזיה, או מסכים באופן כללי, כולל הטלפון הנייד. אם התופעה חוזרת על עצמה ואתם לא מצליחים לטפל בה לבד, יש לפנות לאנשי מקצוע לצורך טיפול מקצועי וממוקד בבעיה. אין לקחת תרופות שינה באופן עצמאי וללא הוראת רופא.

לסיכום

חשוב לזכור שממש כמו תזונה בריאה ומאוזנת, גם שינה רציפה וטובה לאורך שנים זה דבר חשוב שצריך להקפיד עליו. אם אתם מתקשים בשלב ההירדמות, תוכלו להיעזר בכמה טיפים שיעזרו לכם לדעת איך להירדם מהר, ויש בהחלט לא מעט דרכים בהן נוכל לעזור לעצמנו עוד בטרם נפנה לעזרה מקצועית. חשוב לזכור תמיד את ההשלכות של הפרעות שינה ולכן אנו רוצים להזכיר לסיום: בכל מקרה של בעיות בשינה שאתם לא מצליחים להתמודד איתן בעצמכם ובעזרת שינוי הרגלים, אנו ממליצים לפנות לעזרה מקצועית כדי להשיב את איכות החיים המתאפשרת אך ורק עם שינה טובה ורציפה.

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

שמיכת כובד – כל היתרונות שלא ידעתם שקיימים בשמיכה כבדה

כיום יש כמה סוגי שמיכות שהמטרה שלהם בשורה התחתונה היא פשוט לחמם אותנו כשהטמפרטורות יורדות, אך בשנים האחרונות נכנס טרנד...
22 במאי 2022

חלום צלול: מה שאתם צריכים לדעת על חלימה מודעת

קרה לכם שבזמן חלום הייתם במודעות שמה שאתם חווים הוא רק חלום? האם התעוררתם פעם מחלום לאחר שהרגשתם שאתם שולטים...
15 במאי 2022

קפיצת הירדמות: למה זה קורה לנו ואיך להימנע מזה?

מגיעה שעת השינה שלכם, אתם נכנסים למיטה ברוגע ונשכבים לישון. כמה רגעים לאחר ההירדמות אתם מרגישים שאתם עומדים ליפול ואז...
10 במאי 2022

טופר שכבת נוחות (למזרן זוגי או יחיד)

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

900

או

החל מ- 75 לחודש 12x

יש לך שאלה

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר

עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר