fbpx

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

כל מה שאתם צריכים לדעת על חלומות בהקיץ

הרגע שבו אנו מתנתקים מהמציאות ומניחים לעצמנו לשקוע לתוך המחשבות שלנו הוא רגע קסום שנותן לנו להירגע ולפתח את הדמיון. למצב הזה קוראים חלומות בהקיץ, וזה קורה כמעט לכולם ובכל שעה ביום. באופן מפתיע, רוב האנשים לא מקדישים יותר מדי מחשבה לרגע הזה וכאשר הוא מסתיים הם חוזרים אל עיסוקם, אבל חשוב לדעת מהם חלומות בהקיץ ולמה כדאי לנו לחלום מדי פעם.

מהם חלומות בהקיץ?

חלומות בהקיץ הם מצב שבו אנו ערים, אבל אנחנו במצב של חצי שינה. כלומר זהו מצב שנמצא על קו תפר בין שני המצבים, ואנו לא ממש ערים אך גם לא ממש ישנים. לכן, חלומות בהקיץ לא מתרחשים רק בזמן שינה אלא גם בזמן ערות. טובי החוקרים חקרו את הנושא המרתק הזה, וניסו לגלות מדוע הוא מתרחש ומה עובר על האדם שחולם בהקיץ. גם פסיכולוגים בעלי שם כמו צ’רלס דרווין לדוגמה, נודעו בזכות החלומות בהקיץ שלהם, וזאת למרות שרבים מייחסים את התופעה הזו לעצלנות.

מוזמנים להיכנס למאמר משלים ולקרוא את כל המידע על השפעות השעון ביולוגי

מהם היתרונות של שינה בהקיץ?

חוקרים סבורים כי מדובר בסוג של היפנוזה עצמית, ועל כן היא מאפשרת למבוגרים וילדים שחולמים בהקיץ להתכונן לקראת סיטואציות שונות כמו מבחן חשוב, אירוע משמעותי כמו לידה, או חלומות המשלבים פנטזיה בתוספת אירועים אמיתיים. נמצא כי יש קשר בין חלומות בהקיץ לבין חשיבה יצירתית, והם אפילו מסייעים להירגעות ממתח בשל היכולת של המוח להתרענן מהדאגות וליצור שינוי חשיבתי חיובי בנוגע להיבטים שונים בחיים. כל אלו מתאפשרים בזכות הניתוק הקצר שלנו מהמציאות, והיכולת שלנו לחוות עולמות אחרים, מחשבות שונות ואפילו לעודד מחשבות חיוביות לפני השינה או במהלך היום שלנו.

ההפוגה המבורכת שמגיעה בזכות חלומות בהקיץ משפיעה לא רק על איכות השינה, אלא גם על היכולת להתמודד עם נושאים שונים בחיי היום יום, ועל כן למרות שרבים נוהגים לומר כי חלומות בהקיץ הם מצב של חוסר ריכוז או בלבול, תתפלאו לדעת כי מדובר באלמנט מסתורי שדווקא יש לו יתרונות.

היכנסו לכאן לקרוא מידע נוסף על תנוחות שינה מומלצות

שינה בהקיץ – החסרונות

לצד היתרונות, חשוב להכיר גם את החסרונות. שינה בהקיץ עלולה לגרום להצפה של חוויות ילדות או חוויות שליליות בהן אנו לא מתעסקים בחיי היום יום. נוסף על כך, במצבי לחץ ודיכאון, שינה בהקיץ עשויה להפוך לבלתי נשלטת – כלומר, החלומות מופיעים בתדירות גבוהה ולא נשלטת ולכן כאשר מתעוררים ישנה תחושה של עייפות, בלבול וחוסר ריכוז כתוצאה מהצפה רגשית שמלווה גם לאורך היום.

במקרים מסוימים, אנשים שחולמים בהקיץ מתעוררים כמה פעמים בלילה כתוצאה מכך, ולכן חווים איכות שינה ירודה. איכות השינה משפיעה באופן ישיר על איכות החיים, ויכולה לגרום לעייפות במהלך היום.

אדם שסובל מהפרעת שינה

מה קורה במוח כאשר חולמים בהקיץ?

חוקרים בתחום הטביעו את המונח “רשת ברירת מחדל”, שהיא למעשה אזור במוח אשר גורם ליצירה של מחשבות ותחושות הנבדלות מהמצב בו אנו מצויים, ובהתאם לכך יצירה של מצב תודעתי בדמות חלומות בהקיץ שיכולים להימשך למשך מספר דקות ספורות ולעיתים גם מעבר לכך. רבים סבורים כי מדובר במצב שנובע מעצלנות או עייפות, אבל חלק דווקא סבורים כי מצב זה נובע מלחץ, התרגשות ואפילו פוסט טראומה, שמהם המוח מנסה להתנתק.

ממה חלומות בהקיץ נובעים?

רוב החלומות נובעים מאירועים שהתרחשו בחייהם של החולמים, והם מסייעים להם לזכור ולעבד את הרגשות שלהם באופן יעיל וחזק יותר.

במקרים אחרים, חלומות בהקיץ נובעים מתוך פנטזיות, חלומות ורצונות של חולמים. במקרים כאלו, זו הדרך של החולמים להתמודד עם סוגיות שמטרידות אותם, עם רצונות ועם דמיונם הפעיל. מדובר בפעולה לא מודעת שמסייעת למוח להתמודד עם הסוגיה שמעסיקה אותו.

סיכום

חלומות בהקיץ הם תופעה טבעית ושכיחה שאנשים רבים בעולם, מבוגרים וילדים, חווים אותה. החלומות יכולים להשפיע לטובה על אורח החיים מאחר שהם מאפשרים להתנתק מהשגרה, לחוות מחדש אירועים שונים ולעבד את הרגשות שלנו כלפיהם, ואפילו לחוות את הפנטזיות האישיות של כל אחד. חשוב לזכור שמעבר ליתרונות של פיתוח יצירתיות וחשיבה חיובית, לחלומות בהקיץ יש גם אלמנטים שלילים שעלולים לפגוע באיכות החיים ולכן חשוב להכיר אותם ולהימנע ממצבים כאלו ככל האפשר. אל תשכחו שבסופו של דבר מדובר בתופעה אישית שמלווה כל אדם בחיי היומיום, ואפילו מומלץ לאפשר למוח שלכם לנוח מטרדות היום יום ולהיסחף אל ארצות הדמיון הרחוקות ביותר או אל המחשבות העמוקות ביותר.

אישה מפהקת מעייפות

שאלות נפוצות

מהי שינה בהקיץ?

מצב ביניים בין שינה לערות, שבו אנו שוקעים בחלומות וחווים מין ניתוק מהמציאות. במצב זה אנו שוקעים אל מחשבותינו, חווים חוויות דמיוניות, לעתים לחיוב ולעתים לשלילה.

מה קורה במוחנו בזמן חלימה בהקיץ?

החוקרים חלוקים בדעת לגבי מה בדיוק מתרחש בזמן חלימה בהקיץ. מדובר בנושא מרתק שנחקר רבות הן ע”י חוקרי מוח מובילים והן ע”י מעבדות שינה המתמחות בתחום, שבודקות נבדקים מכל הגילאים כדי להבין לעומק את המסתורין הכרוך בחלומות.

מהם היתרונות של שינה בהקיץ?

למרות שבמשך שנים רבים סברו כי חלומות בהקיץ הם שליליים, לשינה בהקיץ יש מספר יתרונות כמו פיתוח חשיבה יצירתית, מחשבות חיוביות לגבי העתיד, פנטזיות שאותן אנו רוצים להגשים וכן יכולת להרגיע ולנוח בזמן מצבי לחץ.

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

שמיכת כובד – כל היתרונות שלא ידעתם שקיימים בשמיכה כבדה

כיום יש כמה סוגי שמיכות שהמטרה שלהם בשורה התחתונה היא פשוט לחמם אותנו כשהטמפרטורות יורדות, אך בשנים האחרונות נכנס טרנד...
22 במאי 2022

חלום צלול: מה שאתם צריכים לדעת על חלימה מודעת

קרה לכם שבזמן חלום הייתם במודעות שמה שאתם חווים הוא רק חלום? האם התעוררתם פעם מחלום לאחר שהרגשתם שאתם שולטים...
15 במאי 2022

קפיצת הירדמות: למה זה קורה לנו ואיך להימנע מזה?

מגיעה שעת השינה שלכם, אתם נכנסים למיטה ברוגע ונשכבים לישון. כמה רגעים לאחר ההירדמות אתם מרגישים שאתם עומדים ליפול ואז...
10 במאי 2022

מזרן Compass Gold 100

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

9400

או

החל מ- 783 לחודש 12x

מזרן לטקס ASP

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

3280

או

החל מ- 273 לחודש 12x

יש לך שאלה

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר

עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר