fbpx

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

ישן כמו תינוק, או שלא: הכל על שינה של תינוק

הורים רבים מוטרדים בנוגע לשנת הפעוט שלהם: שאלות כמו “כמה שעות צריך לישון” ו”מתי צריך לישון” יכולות להתעורר מחדש בכל שלב בגדילתו של התינוק ובאופן מוצדק, משום ששינה טובה ואיכותית בקרב תינוקות חשובה וקריטית להתפתחותם. אם גם אתם רוצים לדעת עוד על הנושא החשוב הזה, ריכזנו עבורכם מידע במאמר הבא על חשיבות השינה אצל תינוקות, מספר השעות המומלץ לשינה ועל מיתוסים בנושא.

חשיבות השינה אצל תינוקות

חשיבות השינה בקרב תינוקות היא קריטית משום שמתרחשים מספר תהליכים מוחיים בזמן השינה, והיא חשובה להתפתחות הפיזית, ההתפתחות הקוגניטיבית וההתפתחות הנפשית של התינוק. בזמן השינה מופרשים מספר הורמונים שחשובים להתפתחות פיזית תקינה ובריאה, כמו למשל הורמון הגדילה וכן מווסתי תיאבון. כמו כן, השינה חשובה גם בפן הקוגניטיבי משום שבמהלכה עובדים תהליכי למידה וזיכרון, שחשובים לעיבוד החוויות והלמידה של התינוק במהלך היום. ולבסוף, שינה מספקת בקרב תינוקות חשובה להתפתחות הנפשית ויכולה למנוע מצבים של חוסר ריכוז וערנות במהלך היום, ואילו חוסר שינה כרוני עלול לגרום להתפתחות של הפרעות התנהגות והפרעות במצב הרוח.

כמה שעות שינה צריך תינוק לישון?

מספר שעות השינה המומלץ לתינוקות תלוי בגיל התינוק, אך חשוב לדעת כי מידע זה אינו מחייב, משום שיכולים להיות הבדלים בין תינוק לתינוק. באופן כללי, תינוקות בשבועות הראשונים לחייהם יישנו כ-16 שעות, ושנתם תתפרס על גבי כל שעות היממה. אחרי 3-2 חודשים הם יישנו זמן יותר בלילה ופחות ביום. לאחר שישה חודשים מהרגע שתינוק נולד הוא יכול לישון לילה רצוף (עם התעוררויות באמצע), נוסף על כמה תנומות במהלך היום. אך ככל שהפעוט גדל, כך גם מספר שעות השינה הכללי שלו יצטמצם, והוא יישן יותר שעות בלילה ביחס ליום. כך למשל, מספר שעות השינה המומלצות לפעוט בן 9 חודשים הוא 14 שעות, כאשר במשך 11 שעות הוא ישן בלילה וכ-3 שעות ביום. לעומת זאת, פעוט בן שנתיים זקוק לרוב ל-13 שעות שינה סה”כ שהן מתחלקות ל-11.5 שעות שינה בלילה ושעה וחצי ביום. אם אתם רוצים לדעת את מספר השעות האידיאלי עבור תינוקכם, תוכלו להתייעץ עם איש מקצוע בנושא, וזאת בהתאם לניסיון שלכם עם הפעוט וצרכיו.

השפעת המלטונין והורמון הגדילה על תינוקות

הורמון השינה מלטונין הוא הורמון שתפקידו לווסת את מחזוריות השינה, כדי להתאים את השינה לשעון הביולוגי שלנו. בחודשים הראשונים הפרשת המלטונין היא נמוכה מאוד, ואינה מתוזמנת לפי שעות האור והחושך. עם זאת, רמת המלטונין עולה לקראת גיל שישה חודשים, והפרשת המלטונין קורית בעיקר בלילה. על כן, ככל שהתינוק מייצר יותר מלטונין כך הוא יישן מוקדם יותר. עם זאת, חשוב לדעת כי שיבוש בהפרשת המלטונין יוכל להוביל להפרעות בשינה, ואלו יוכלו לגרום להפרעה בגדילה, וזאת משום שחוסר שינה עשוי לפגוע בהורמון הגדילה. לפיכך, במצב זה יש להתייעץ עם איש מקצוע ולהתאים לפעוט את הטיפול המתאים, כדי לשפר את איכות השינה ולדאוג לגדילה תקינה.

מנפצים מיתוסים

סביב שנת תינוקות יש מספר מיתוסים שניתן להפריך, ובהם:

לישון לילה שלם

יש הטוענים כי תינוקות אמורים לישון לילה שלם ברצף, אך עניין זה אינו נכון, משום שלכל תינוק יש דפוסי שינה שונים: אכן יש תינוקות שישנים לילה שלם ורציף, אך יש גם פעוטות שמתעוררים מספר פעמים בלילה, או ישנים פחות שעות. חשוב לציין שכל תינוק ישן לפי צורכו, ואם אתם רוצים להיות בטוחים שהשינה שלו טובה ואיכותית, אפשר להתייעץ עם איש מקצוע.

אסור להעיר תינוק ישן

מדובר במיתוס, וזאת משום שמותר להעיר בסיבות מסוימות תינוקות. כך למשל, מותר ומומלץ להעיר תינוק כדי שהוא יאכל כשיש לכך הצדקה רפואית כמו עלייה במשקל, צהבת ועוד. זאת ועוד, אפשר להעיר תינוק לאכול כאשר מדובר בזמן שיהיה לכם נוח יותר, למשל במצב שאינכם מרגישים טוב או שאתם עייפים ורוצים ללכת לישון, והתינוק צפוי להתעורר עוד רבע שעה כדי לאכול, תוכלו לנסות להעיר אותו בעדינות ולהאכיל אותו קצת לפני הזמן.

תינוק צריך להירדם לבד

ובכן, התשובה היא לא: כאמור, תינוקות שונים, ובהתאם לכך יש להם צרכים שונים, דפוסי שינה שונים וכן גם הרגלי הירדמות שונים. על כן, יש פעוטות שמסוגלים להירדם לבד באופן טבעי וללא כל התערבות חיצונית (מדובר במקרים נדירים), ואילו יש תינוקות שזקוקים לעזרה בהירדמות.

טיפים לשיפור השינה

אם אתם מרגישים שהתינוק שלכם לא ישן מספיק טוב בלילה, מתעורר פעמים רבות או ישן מעט שעות, אתם בוודאי רוצים לדעת איך לגרום לו לישון לילה שלם. במקרים כאלה חשוב לפנות לייעוץ מקצועי, אך בכל מקרה ניתן לנסות מספר דרכים כדי לשפר את השינה של הפעוט: כך למשל, לוודא שהטמפרטורות בחדר נעימות ומתאימות לתינוק, לצמצם גירויים שעשויים להפריע לשינה כמו רעש, מתן מענה להתעוררות או בכי, והרגלה לשגרת שינה קבועה שתתאים לתינוק.

לסיכום

אף שיש מספר שעות שינה מומלץ לתינוקות בגילאים שונים, חשוב לזכור כי כל תינוק הוא שונה, ושנת התינוק תלויה בגורמים נוספים כגון מאפיינים אישיים, גנטיקה, אופי ועוד. אך אם אתם מרגישים שהתינוק מתקשה לישון טוב בלילה, ששעות השינה שלו אינן סדירות או אם יש לכם תהיות נוספות, אל תהססו לפנות לאיש מקצוע שיוכלו להכווין אתכם ולסייע לכם ולפעוט שלכם. בהצלחה ושינה נעימה.

שאלות נפוצות

כמה שעות תינוק צריך לישון ביום?

אף שיש מספר שעות שינה מומלץ לתינוקות בכל גיל ושלב בהתפתחות שלהם, חשוב לדעת כי לא מדובר בעניין חד משמעי, משום שיש תינוקות שישנים יותר ואילו אחרים ישנים פחות. לכל תינוק יש דפוס שינה אחר.

כיצד משפיעה השינה על ההתפתחות שלו?

שינה מספקת ואיכותית היא קריטית וחשובה מאוד בהתפתחות ובגדילה של תינוק, בהיבטים פיזיים, נפשיים וקוגניטיביים.

האם תינוק צריך לישון לילה שלם?

תינוק לא חייב לישון לילה שלם. אף שיש תינוקות שישנים לילה שלם ורצוף, יש תינוקות שמתעוררים מספר פעמים במהלך הלילה, או שהם ישנים פחות שעות בלילה. לכל תינוק יש דפוסי שינה והירדמות שונים.

האם מותר להעיר תינוק ישן?

יש מקרים שבהם מותר ואף מומלץ להעיר תינוק ישן. כך למשל, מותר להעיר תינוק ישן כאשר צריך להאכיל אותו עבור צורך רפואי, כמו לדוגמה לצורך עלייה במשקל.

 

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

שמיכת כובד – כל היתרונות שלא ידעתם שקיימים בשמיכה כבדה

כיום יש כמה סוגי שמיכות שהמטרה שלהם בשורה התחתונה היא פשוט לחמם אותנו כשהטמפרטורות יורדות, אך בשנים האחרונות נכנס טרנד...
22 במאי 2022

חלום צלול: מה שאתם צריכים לדעת על חלימה מודעת

קרה לכם שבזמן חלום הייתם במודעות שמה שאתם חווים הוא רק חלום? האם התעוררתם פעם מחלום לאחר שהרגשתם שאתם שולטים...
15 במאי 2022

קפיצת הירדמות: למה זה קורה לנו ואיך להימנע מזה?

מגיעה שעת השינה שלכם, אתם נכנסים למיטה ברוגע ונשכבים לישון. כמה רגעים לאחר ההירדמות אתם מרגישים שאתם עומדים ליפול ואז...
10 במאי 2022

מזרן Compass Gold 100

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

9400

או

החל מ- 783 לחודש 12x

כרית נסיעות של גטה עם אריזה
הוספה לסל

כרית לנסיעות עשויה 100% לטקס טבעי

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

150

או

החל מ- 13 לחודש 12x

יש לך שאלה

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר

עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר