fbpx

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

יקיצה טבעית: כל מה שצריך לדעת על ההתעוררות הטבעית של הגוף

להתעורר בבוקר. לחלק מכם מדובר במשימה קשה ומייסרת, ורבים מאיתנו היו מעדיפים להתכרבל עוד קצת ולהרוויח כמה דקות לפני היום הארוך שלפנינו. לצד זאת, כמעט כולנו מכירים את ההרגשה של התעוררות טבעית, בלי שעון מעורר ובלי שום הפרעה אחרת – במצב כזה אנחנו מרגישים הרבה יותר ערניים ואנרגטיים בהחלט. ועל כן, חשוב לדעת שיש לזה גם שם – יקיצה טבעית. במאמר הזה נסביר קצת יותר על הרגע הקצר הזה בבוקר, שיש לו פוטנציאל להשפיע גם על שאר היום שלנו.

מה זה יקיצה טבעית

לפני שנסביר מהו המונח “יקיצה טבעית”, נבין קודם מה ההבדל בין יקיצה להתעוררות. יקיצה היא התעוררות קצרה של עד 15 שניות, והיא קורית למעשה במהלך הלילה מבלי שאנחנו נהיה מודעים לה. התעוררות היא יקיצה הנמשכת זמן רב יותר שהופכת להיות מודעת.

יקיצה טבעית היא מעבר ממצב שינה למצב ערות בשל גורם פנימי. ובמילים פשוטות יותר: להתעורר באופן טבעי, ולא מרעשים חיצוניים כמו הכלב שנובח עכשיו בחוץ או צפירות רכבים מהכביש. יקיצה טבעית קורית למעשה לאחר שמחזור שינה של שנת החלום מסתיים, מה שמסמן על סיום הלילה.

יקיצה טבעית

ומה בנוגע ליקיצה לא טבעית?

יקיצה לא טבעית היא התעוררות שנגרמת בשל גורם חיצוני שמפריע לנו לישון וגורם לנו להתעורר. רבים מרגישים כי יקיצה לא טבעית גורמת להם תחושה של התעוררות קשה וארוכה יותר עד להגעה של מצב של ערנות, וזאת לעומת יקיצה טבעית, שגורמת לנו להתעורר ולהרגיש רעננים ואנרגטיים יותר. ליקיצה לא טבעית יש כמה וכמה סיבות, ובהן התעוררות מחלום רגשי מאוד, המביא לקושי בהתאוששות מהשינה.

כיצד ניתן לטפל בהתעוררות באמצע הלילה?

יש כמה וכמה סיבות להתעוררויות חוזרות ונשנות באמצע הלילה. חלק מהסיבות נובע מהפרעות שינה למיניהן, כאשר לכל אחת מהן יש דרך טיפול ספציפית שיכולה לסייע בסימפטומים השונים של ההפרעה ובהן גם התעוררויות בלילה. אך אם ההתעוררויות נובעות מגורמים חיצוניים, כמו רעשים, אור והפרעות שונות, חשוב שתיצרו לעצמכם סביבת שינה נוחה, שקטה וחשוכה, בטמפרטורה לא גבוהה ולא נמוכה מדי, ולמעשה תדאגו לסביבה האידיאלית עבורכם. חלק בלתי נפרד מסביבת שינה כוללת כמובן את המיטה והכרית שלכם. חשוב שהמזרן יהיה איכותי וברמת הקושי המתאימה עבורכם. כאן נציין שגם אם המזרן שלכם לא בדיוק נוח לכם ואין לכם אפשרות להחליף אותו, תמיד תוכלו להשתמש בטופר, שהוא שכבת נוחות למזרן המקנה תמיכה ונינוחות בזמן השינה.

אל תשכחו להקפיד גם על היגיינת שינה, הכוללת מספר הרגלים ופעולות שמסייעים להירדמות טובה ושינה רציפה. כך למשל, חשוב לשמור על שעות שינה קבועות כמו גם שעות יקיצה ושינה בזמנים קבועים, תפריט מאוזן והימנעות ממאכלים ומשקאות שיכולים לפגום באיכות השינה כמו למשל אלכוהול.

להתעורר בבוקר ביקיצה טבעית מוקדמת

נראה שכולנו נעדיף להתעורר באופן טבעי בבוקר, במיוחד כשאנחנו צריכים להתעורר בשעה מוקדמת לעבודה או ללימודים. כולנו מכירים את התחושה הקשה שמלווה אותנו לאחר שהשעון המעורר מצלצל ואנחנו מאריכים אותו מעט וחוזרים לישון. עם זאת, חשוב לדעת שלא כדאי להאריך את השעון המעורר אחרי שהוא צלצל בבוקר: במצב כזה אנחנו מתעוררים ואז חוזרים לשנת החלום, מה שיכול להקשות עלינו להתעורר כראוי.

בשורה התחתונה, השעון המעורר הטוב ביותר לגוף שלנו הוא השעון הביולוגי, והוא זה שלמעשה גורם לכם להתעורר לפני כמה רגעים לפני צלצול השעון המעורר הפיזי. זוהי התעוררות טבעית ואופטימלית, באופן הבריא ביותר עבורנו. אז אם אתם לא מצליחים להתעורר מוקדם ביקיצה טבעית, רעננים ואנרגטיים, נסו לסדר את שעות השינה שלכם, תלכו לישון ותתעוררו בשעות קבועות.

לסיכום

אנו מקווים שהמאמר הזה עזר לכם להבין עוד קצת על מנגנון היקיצה הטבעית ולהתעורר ברגל ימין. אם תרצו לקרוא מאמרים בנושאים דומים אתם מוזמנים לגלוש לבלוג שלנו. בהצלחה, ויקיצה טבעית!

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

שמיכת כובד – כל היתרונות שלא ידעתם שקיימים בשמיכה כבדה

כיום יש כמה סוגי שמיכות שהמטרה שלהם בשורה התחתונה היא פשוט לחמם אותנו כשהטמפרטורות יורדות, אך בשנים האחרונות נכנס טרנד...
22 במאי 2022

חלום צלול: מה שאתם צריכים לדעת על חלימה מודעת

קרה לכם שבזמן חלום הייתם במודעות שמה שאתם חווים הוא רק חלום? האם התעוררתם פעם מחלום לאחר שהרגשתם שאתם שולטים...
15 במאי 2022

קפיצת הירדמות: למה זה קורה לנו ואיך להימנע מזה?

מגיעה שעת השינה שלכם, אתם נכנסים למיטה ברוגע ונשכבים לישון. כמה רגעים לאחר ההירדמות אתם מרגישים שאתם עומדים ליפול ואז...
10 במאי 2022

טופר שכבת נוחות (למזרן זוגי או יחיד)

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

900

או

החל מ- 75 לחודש 12x

יש לך שאלה

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר

עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר