fbpx

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

חוסר שינה: הסיבות, ההשפעות ודרכי המניעה

אחד מהמחירים שאורח החיים המודרני גובה מרבים מאיתנו בשלב זה או אחר בחיים הוא פגיעה בשינה ובאיכותה, וכן ירידה בשעות השינה המומלצות מדי לילה. לתופעות אלו, ובפרט לחוסר שינה, מגוון השלכות והשפעות על הבריאות והתפקוד התקין שלנו. אם גם אתם חווים את התופעה הזו מדי לילה או אחת לתקופה, כדאי שתכירו את הסיבות וההשפעות לכך – ועל כך במאמר הזה.

מה מוגדר חוסר שינה?

יש מספר שעות שינה המומלץ בלילה לאדם, והוא משתנה בהתאם לגיל. חוסר שינה מוגדר מצב שבו האדם ישן פחות ממספר שעות השינה המומלץ לו בלילה, באופן כרוני ומתמשך או באופן חד פעמי וקצר טווח. באופן כללי, ניתן לזהות חוסר שינה ע”י התחושות של האדם בהתעוררות בבוקר ובמהלך היום: אם חווים תחושות עייפות עזות, חוסר ריכוז ובלבול, ייתכן שמדובר במצב של חוסר שינה או בהפרעת שינה אחרת.

ההשפעות של חוסר שינה על בריאותנו

לחוסר שינה יש מגוון השפעות על הבריאות הפיזית, הקוגניטיבית והנפשית שלנו. כאן מספר דוגמאות לכך:

סטרס ונזקים נפשיים

לסטרס, לחץ, מתח וחרדה ומצבים נפשיים נוספים כמו הפרעות במצב הרוח ודיכאון ולחוסר שינה יש קשר. ייתכן כי מחסור בשינה גורם לתופעות הללו להתעורר או להתגבר, או לחלופין הופעתן של תופעות והפרעות כאלה יכולות לגרום לקשיים בהירדמות ובשינה טובה.

העלאת סיכוי להשמנה

כתוצאה מחוסר שינה מתמשך, יש סיכוי להעלאה במשקל ולהשמנה. מחסור בשינה עשוי לגרום לשינויים מטאבוליים בגוף ולפגיעה בהורמונים המווסתים תיאבון ואת המטבוליזם של גלוקוז. כמו כן, העייפות והתשישות יכולה לגרום במהלך היום לרעב מוגבר, מה שיכול להוביל לאכילה מרובה. נוסף על כך, גם הקושי בהירדמות בלילה יכול לגרום לאנשים לגשת למקרר ולנשנש חטיפים ליליים.

הגדלת סיכון לסוכרת

כמו שחוסר שינה עשוי לגרום להשמנה, כך הוא גם מעלה את הסיכון ללקות בסוכרת. ניתן להצביע על מספר גורמים והשלכות בחוסר שינה המובילים לסוכרת, כפי שנבחנו במספר מחקרים בשנים האחרונות. כך למשל, אובדן שינה יכול לגרום בין היתר לעלייה בפעילות מערכת העצבים הסימפטטית, ובהפרשת הורמון הקורטיזול והורמון הגדילה, שמעלים את הסיכון לתנגודת לאינסולין, העלול להוביל להתפתחות סוכרת מסוג 2.

סיכויים גוברים לחלות בסרטן

הסיכויים לחלות בסרטן, בפרט בסרטן השד והפרוסטטה, עולים כאשר שנת הלילה אינה מספקת. נמצא כי אנשים הסובלים מנדודי שינה נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפרצות מחלות שונות, משום שנמצאה אצלם רמה גבוהה יותר של חלבונים תוך תאיים המעודדים דלקות, וזאת לעומת אנשים ששנתם תקינה.

פגיעה בריכוז

חוסר שינה יכול לגרום לפגיעה בשלל יכולות קוגניטיביות ובהן יכולת הריכוז, שהיא למעשה אחד התסמינים השכיחים של חוסר שינה. לאחר לילה ללא שינה, הריכוז במטלות יומיומיות מורכבות הקשורות בלימודים ובעבודה יכול להיפגע, ואף בפעולות פשוטות יותר, כמו בישול. בטווח הארוך, חוסר שינה יכול לפגוע גם בזיכרון בטווח הקצר, כנראה משום הירידה בריכוז ובשימת הלב.

מדוע אנו סובלים מחוסר שינה?

חוסר שינה ושינה שאינה איכותית וטובה יכולים להיגרם ממספר גורמים, למשל:

  • הפרעות שינה – סיבה עיקרית לחוסר שינה היא הפרעות שינה. כיום יש מגוון הפרעות שינה שיכולות לגרום לאדם הסובל מהן לישון פחות שעות בלילה, ולחוות שינה שאינה איכותית, כמו הפרעת נדודי השינה (הנקראת גם אינסומניה). בכל מקרה שבו יש הפרעות שונות המתעוררות במהלך השינה, רצוי לפנות לרופא מומחה בתחום כדי לקבל אבחנה וטיפול הולם.
  • אכילה – אכילה לא מבוקרת וכן ארוחות גדולות בסמוך לזמן השינה יכולות להעמיס על מערכת העיכול, ולגרום לקשיים בהירדמות ולשינה לא טובה ועמוקה.
  • מחלות ותרופות – הפרעות בריאותיות ומחלות דוגמת בעיות בבלוטת התריס, כאבים כרוניים, ואף הצטננות ושפעת יכולות לגרום לקשיי שינה וחוסר שינה. כמו כן, יש גם תרופות שיכולות לגרום לעוררות מוגברת שיכולה להשפיע גם בשעות השינה. על כן, אם חוששים שההפרעה בשינה נגרמת מתרופה כלשהי, יש לבדוק האם מדובר בתופעת לוואי מוכרת של התרופה עפ”י העלון לצרכן, ולגשת לרופא או רוקח במידת הצורך.
  • אלכוהול – אף ששתיית משקאות אלכוהולים במידה מסוימת יכולה לגרום לחלק מהאנשים לישון טוב יותר בלילה, אלכוהול יכול למעשה לגרום להתעוררויות חוזרות ונשנות בלילה, לקשיים בהירדמות, וכן להתעוררות מוקדמת מדי בבוקר.
  • קפאין – קפאין הוא חומר מעורר המדכא את השינה. אכילת מזונות ושתיית משקאות המכילים קפאין, דוגמת משקאות אנרגיה, קפה, קולה, שוקולד ותה, יכולה לגרום לעוררות ולאנרגיה בלילה שתוביל לחוסר שינה. ולכן, אם נראה לכם שקפאין משפיע על היכולת שלכם לישון טוב, כדאי להימנע מצריכתו מספר שעות לפני השינה.
  • סביבת השינה – פעמים רבות לסביבת השינה יש תפקיד חשוב בנוגע לאיכות השינה שלנו. כך למשל אור, רעש וגירויים שונים, נוסף על חוסר נוחות במיטה וטמפרטורה שאינה מותאמת בחדר.

תסמינים של מחסור בשינה

למחסור בשינה מספר תסמינים בולטים שיכולים ללוות את הסובלים מתופעה זו הן בשלבים המוקדמים והן בשלבים המאוחרים. ישנוניות ועייפות במהלך היום הן תסמינים שניתן לקשר לחוסר שינה, כמו גם קשיים בריכוז ובביצוע משימות, שיכולים לגרום לתאונות, שגיאות ובירידה בביצועים. נוסף על כך, הממעטים לישון בלילה יכולים לחוות גם בעיות בזיכרון וביכולת הלמידה שלהם.

טיפים לשיפור מחסור בשעות שינה

אז כיצד ניתן לשפר את המצב ולישון טוב יותר בלילה למשך זמן ארוך יותר? כמובן שיש להבין ראשית מהי הבעיה שמונעת מכם לישון טוב בלילה, ואז לבחור את דרך ההתמודדות הטובה והמתאימה ביותר, ועל כך כמה טיפים:

  • סביבת שינה – כאמור, סביבת השינה יכולה להיות חשובה כשזה נוגע לשינה טובה. אם אתם חושבים שמה שמפריע לכם לישון בלילה זה האור החזק או הרעש שמגיע ממוקדים שונים, דאגו לנטרל את הגירויים הללו. כמו כן, חשוב לוודא שאתם ישנים בנוחות על מזרן איכותי ונעים, וכן שהטמפרטורה בחדר מתאימה ונעימה לכם.
  • הימנעות מקפאין ואלכוהול – כפי שציינו, צריכת אלכוהול וקפאין בשעות שלפני השינה יכולה להשפיע על איכות השינה. על כן, רצוי להימנע בסמוך לשינה ממאכלים וממשקאות המכילים קפאין ואלכוהול.
  • הימנעות מאכילה – כדאי לנסות לאכול ארוחות קלילות יותר לפני השינה, או לא לאכול בכלל בסמוך לזמן שבו נרדמים.
  • לשריין זמן שינה – שריינו לכם זמן שינה שיספיק לכם והשתדלו לעמוד בזמנים ככל הניתן. כך למשל, קבעו שאתם ישנים 8 שעות בלילה, ותכננו מתי תלכו לישון בערב ומתי תתעורר בבוקר.

לסיכום

חוסר בשעות שינה יכול להשפיע על רבים מאיתנו בתפקוד היומיומי ובביצוע מטלות בבית, בעבודה ובלימודים. על כן, אם אתם מרגישים שנכנסתם לשגרת חוסר שינה, רצוי שתבינו קודם ממה זה נגרם כדי לדעת כיצד להתגבר על העניין ולטפל בו, ובמידת הצורך פנו לייעוץ רפואי מקצועי. בהצלחה ולילה טוב!

שאלות נפוצות

מהם התסמינים לחוסר שינה?

התסמינים הבולטים לחוסר שינה הם באופן טבעי תחושות כמו עייפות מוגברת לאורך היום, ישנוניות, נטייה להירדמות, חוסר ריכוז וחוסר יכולת להתמקד בפעילות ומשימות לאורך זמן.

מה ההשפעות הבריאותיות על מחסור בשינה?

למחסור בשינה יש כמה השפעות על הבריאות הפיזית, הבריאות הנפשית והבריאות הקוגניטיבית של הסובלים מתופעה זו. ביניהן ניתן למנות למשל סיכויים מוגברים ללקות במחלות שונות ובהשמנה, פגיעה בזיכרון ובריכוז, סטרס ולחץ וכו’.

כיצד ניתן לטפל במחסור בשינה?

כדי לטפל בחוסר בשעות שינה יש להבין ראשית מהי הסיבה שבגינה השינה שלכם אינה טובה ואיכותית. לאחר שהסיבה ידועה ניתן להבין כיצד לטפל בחוסר השינה. כך למשל, אם צריכת קפאין משפיעה עליכם, כדאי להפסיק לצרוך מזונות ומשקאות המכילים קפאין בסמוך לשינה.

 

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

שמיכת כובד – כל היתרונות שלא ידעתם שקיימים בשמיכה כבדה

כיום יש כמה סוגי שמיכות שהמטרה שלהם בשורה התחתונה היא פשוט לחמם אותנו כשהטמפרטורות יורדות, אך בשנים האחרונות נכנס טרנד...
22 במאי 2022

חלום צלול: מה שאתם צריכים לדעת על חלימה מודעת

קרה לכם שבזמן חלום הייתם במודעות שמה שאתם חווים הוא רק חלום? האם התעוררתם פעם מחלום לאחר שהרגשתם שאתם שולטים...
15 במאי 2022

קפיצת הירדמות: למה זה קורה לנו ואיך להימנע מזה?

מגיעה שעת השינה שלכם, אתם נכנסים למיטה ברוגע ונשכבים לישון. כמה רגעים לאחר ההירדמות אתם מרגישים שאתם עומדים ליפול ואז...
10 במאי 2022

מזרן Compass Gold 100

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

9400

או

החל מ- 783 לחודש 12x

כרית נסיעות של גטה עם אריזה
הוספה לסל

כרית לנסיעות עשויה 100% לטקס טבעי

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

150

או

החל מ- 13 לחודש 12x

יש לך שאלה

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר

עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר