fbpx

הפרעות שינה: גלו הכל על הפרעות שינה ודרכי הטיפול

אנשים רבים סובלים מהפרעות שינה, הפרעה נפוצה ושכיחה למדי בישראל. לתופעה יש תסמינים רבים כמו עייפות קשה, חוסר ריכוז, ירידה בבריאות הנפשית ועוד, אבל התסמין העיקרי הוא הפגיעה באיכות החיים. להפרעות שינה יש כיום כמה דרכים לטיפול, וחשוב להכיר אותן. אז מהי בעצם הפרעת השינה? אילו סוגים של הפרעות שינה יש? ומה אפשר לעשות בנושא?

מה היא הפרעת שינה?

הפרעת שינה היא מצב שבו מתקשים להירדם, וכאשר נרדמים חווים שינה לא איכותית, לא רציפה ולעתים היקיצה מוקדמת במיוחד. ברוב המקרים, כל התסמינים מופיעים יחד ומחזור השינה לא מתקיים באופן תקין, או נקטע. השינה הלא תקינה גורמת לעייפות רבה ולקושי בתפקוד מלא במהלך היומיום.

מה הסימפטומים של הפרעות שינה?

 • מצב נפשי ירוד – דיכאון, חרדה, סטרס ועוד נובעים משינה באיכות ירודה או מחוסר שינה. חלק מהאנשים חווים גם התפרצויות רגשיות ומתקשים להתמודד עם קושי רגשי.
 • עייפות – עייפות תמידית ואף כרונית ששעות שינה נוספות לא פותרות.
 • חוסר ריכוז.
 • תחושת בלבול.
 • קושי להירדם על אף העייפות.
 • פעולות מעיים ועיכול לא תקינות.
 • נחירות חזקות במהלך השינה.

ממה הן נובעות?

 • הפרעות השינה כמחלה עצמה – מקור התופעה היא מחלה הגורמת לכך באופן ישיר.
 • ההפרעות עשויות להיגרם כתוצאה מבעיות רפואיות אחרות או תסמונות (כלומר בעיה רפואית שלא קשורה לשינה, אך משפיעה עליה), או שימוש בתרופות שונות ואפילו בסמים מסוימים.
 • שינויים משמעותיים באורח החיים.
 • אירועים דרמטיים כמו מוות, אובדן, מחלה של בן משפחה, פציעה וכו’.
 • במקרים מסוימים הפרעת השינה מתרחשת כתוצאה מתופעה פסיכולוגית או מסטרס.
 • אנשים שסובלים מהפרעות בתפקוד השעון הביולוגי, בין אם מדובר במחלה או תופעה גופנית ובין אם מדובר באורח חיים כמו עבודה בשעות הלילה או במקום שלא חשוף לאור השמש.

קיימים מספר סוגים של הפרעות שינה:

 • הפרעת אינסומניה תופעה המאופיינת בקושי משמעותי להירדם. לאחר ההירדמות, השינה בדרך כלל תהיה קצרה, היקיצות יהיו מרובות והשינה עצמה תהיה לא איכותית. תופעה זו שכיחה מאוד בקרב נשים ובני הגיל השלישי מבני המינים. המקור שלה עשוי להיות מקור פיזי בריאותי, או פסיכולוגי נפשי.
 • הפרעת היפרסומניה – הפרעה שלא מונעת שינה, אבל מי שסובל ממנה חש בעייפות קשה גם אם ישן היטב בלילה, לאורך מספר שעות. העייפות הכבדה עשויה לפגוע באופן משמעותי ביכולת התפקוד ובמצב הנפשי.
 • הפרעת פראסומניה – הפרעה זו גורמת לאנשים לחוות תופעות שונות במהלך השינה, כמו הליכה מתוך שינה, צעקות או הבעות פנים תוך כדי השינה ואף עלייה בתדירות הסיוטים. התופעה לא מונעת שינה, אך פוגעת באיכות שלה באופן משמעותי.
 • הפרעת נרקולפסיה הפרעה שגורמת להירדמות פתאומית במהלך היום, גם אם נמצאים באמצע פעילות אקטיבית. כלומר הסובלים ממנה עשויים להירדם בפתאומיות בכל שלב ביום, גם אם ישנו היטב בלילה. במקרים רבים התופעה מלווה בשיתוק שינה או בחוסר יכולת להבחין בין החלום למציאות.

כיצד מאבחנים בעיות שינה?

אדם שסובל מהפרעות שינה יחווה מספר סימפטומים ברורים, בהתאם לסוג הפרעת השינה שהוא חווה.

דוגמה לסימפטום להפרעת שינה יכולה להיות: במהלך הלילה, קיים קושי משמעותי להירדם, מתעוררים פעמים רבות, מתקשים לחזור לישון לאחר שמתעוררים, השינה עצמה לא איכותית ולא מרגישים רעננים בסופה.

בשעות הבוקר ובשאר היום, חשים בעייפות משמעותית ובחוסר אנרגיות, ועל כן מתקשים לקום מהמיטה. במהלך היום מרגישים איטיים ועייפים, נוטים להירדם במצבים של חוסר מעש כמו ישיבה ממושכת, ומתקשים להגיב במהירות לסיטואציות שונות. רמת הריכוז עשויה לרדת, ובמקרים מסוימים חווים גם קשיים רגשיים ואף התפרצויות זעם.

דוגמה להפרעת שינה מסוג אחר יכולה להיות הירדמות סימולטנית באופן תכיף במהלך היום למרות השינה הרציפה בלילה.

אבחון הפרעות שינה מתבצע לרוב במעבדות שינה באחד מבתי החולים, בבדיקה הנקראת פוליסומנוגרפיה הכולל בדיקה של מרכיבים גופניים שונים במהלך השינה. במהלך הבדיקה מתועדים גלי המוח, מתח השרירים, תנועתיות ברגליים, תנועות העיניים, תפקוד הנשימה, חריקות שיניים, קצב הלב,ורישום הפעילות החשמלית שלו רמות החמצן בדם ועוד. בנוסף, השינה מוקלטת ומצולמת כך שניתן להבחין בדפוסים כמו נחירות או דיבור במהלך השינה. בסיום הבדיקה, ניתן לדעת בבירור מהי ההפרעה.

אבחון הפרעת שינה ע"י קצב הלב

מה הסיבות להפרעות שינה אצל מבוגרים?

מבוגרים שאינם בגיל השלישי עשויים לחוות הפרעות שינה כתוצאה ממחלה או בעיה בריאותית אחרת. במקרים מסוימים התופעה עוברת בתורשה והיא תוצאה של גנטיקה.

אנשים בגיל השלישי עשויים לסבול מהבעיה כחלק מתסמינים של הזדקנות, ולא בגלל מטען גנטי או הימצאות של מחלות. עם זאת, אנשים רבים בגיל השלישי נוטלים תרופות, וייתכן שהתרופות עצמן, שייעודן לטפל בבעיות בריאותיות אחרות, גורמות להפרעות השינה כתופעת לוואי.

האם להפרעות שינה יש סיבוכים?

הסיבוך העיקרי שיכול להיגרם כתוצאה מהפרעות שינה הוא פגיעה באיכות החיים ועלייה בתחושת העייפות במהלך היומיום. לתחושת העייפות השלכות על התפקוד שלנו, בפרט בעבודה, במהלך נהיגה, בחיים האישיים בבית וכל המשתמע מכך. במקרים מסוימים, המחסור בשינה עלול לגרום לעלייה בלחץ דם, לתחושת רעב מוגברת ואף לעלייה במשקל. במקרים רבים, המחסור בשינה גורם גם להשפעות נפשיות, ולאלו השפעה ישירה על המצב הגופני והבריאות.

כל דרכי הטיפול בהפרעות שינה

להפרעות שינה כמה דרכים לטיפול, חלקן באמצעות תרופות וחלקן באמצעות שינוי באורח החיים.

 • תרופות ייעודיות – תרופות במרשם רופא בלבד, על פי סוג הפרעת השינה.
 • טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) – טיפול פסיכולוגי שעשוי לסייע במקרים מסוימים, בעיקר אם הפרעת השינה נגרמת כתוצאה ממקור נפשי (אבל לא רק).
 • דיקור סיני – עשוי לסייע במקרים מסוימים, ועל פי המלצת הרופא המטפל בלבד.
 • תוספי תזונה – תוספי תזונה מסוימים עשויים לסייע בהפחתת היקפי התופעה והתמודדות עם התסמינים שלה. מומלץ לקבל המלצה על תוסף תזונה ספציפי מרופא או תזונאי, ולהתאים את התפריט בהתאם.
 • שינוי טקס השינה – הימנעות משתייה רווית קפאין ואכילה מרובה לפני השינה. יש לשלב יותר פעילות גופנית במהלך היום, אבל לא מיד לפני השינה ולפחות כשעתיים-שלוש לפני שהולכים לישון. יש לגשת לשירותים ולרוקן את השלפוחית ככל הניתן לפני הכניסה למיטה, כדי להימנע ככל הניתן מהצורך לגשת לשירותים במהלך הלילה. השינה צריכה להתחיל ולהסתיים באותן שעות בכל יום. חשוב לדעת כמה שעות ביום צריך לישון על פי הגיל והמצב הרפואי, ובהתאם לתכנן את שעת היקיצה.
 • אמבטיה קרה או חמה – עשויות לסייע בהרגעת הגוף לפני השינה, ולסייע בהירדמות מהירה יותר.
 • טיפול במכון השינה – מכון ייעודי העוסק בהפרעות שינה ובתופעות שונות המתרחשות במהלך השינה. למכון זה יש להגיע בהמלצת רופא מטפל בלבד.

סיכום

הפרעות שינה יכולות להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים, לשבש את השגרה ואף לגרום לדיכאון ולירידה במצב הנפשי. חשוב לדעת שמדובר במקרה שמצריך טיפול וסיוע מצד אנשי מקצוע, וחשוב לפנות אליהם בהקדם כדי להפחית את הפגיעה באיכות החיים ולחזור לשגרה מהר ככל הניתן. כיום קיימים פתרונות בנושא, וחשוב לקבל אותם מגורמים מקצועיים.

 

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

איך לגרום לתינוק לישון לילה שלם? המדריך להורים העייפים

שעות הערב מתקרבות ואתם משכיבים את התינוק שלכם לישון. לאחר ניסיונות הרדמה ספורים אתם בטוחים שהוא עומד להירדם ויוצאים מהחדר...
9 בינואר 2022

סיוטים בלילה: המדריך למניעת חלומות רעים

סיוטים וחלומות רעים בלילה הם תופעה טבעית ודי שכיחה. רוב האוכלוסייה עשויה לחוות סיוטי לילה בתדירויות שונות במהלך חייהם. אם...
30 בדצמבר 2021

דיבור מתוך שינה

קרה לכם שהתעוררתם בבוקר וסיפרו לכם שדיברתם או מלמלתם מתוך שינה? אם כן, חשוב שתדעו כי מדובר בתופעה טבעית ושכיחה...
30 בדצמבר 2021
עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר