ONLY THE BEST FROM MOTHER NATURE ™
משלוח חינם 10 שנים אחריות 100 לילות נסיון

כאבי גב אחרי שינה – הסיבות והטיפול בבעיה

גטה > כאבי גב אחרי שינה – הסיבות והטיפול בבעיה

כאבי גב לאחר שינה הם תופעה נפוצה שיכולה לקרות מסיבות שונות, כמו הרגלי השינה ותנאי השינה. ייתכן שהתופעה קשורה גם בבעיות רפואיות, לדוגמה דלקת שדרה מקשחת, שתסמיניה הם כאבי גב לאחר שינה או מנוחה ממושכת שמפסיקים כשמתחילים בפעילות. דלקת זו מתחילה בהליך דלקתי באגן, ויכולה לעלות אל עמוד השדרה בהדרגה. לפני שאתם נלחצים ומתקשרים לרופא, אפשר לטפל קודם בהרגלי שינה כדי להפוך את השינה לבריאה יותר.

הסיבות והגורמים לכאבי גב אחרי שינה:

לכאבי גב אחרי שינה השפעות על אורח חיינו, וביניהן עייפות במהלך כל היום, תשישות, חולשה וכאבים באים והולכים. יש לתופעה מספר סיבות:

תנוחת שינה לקויה –

תנוחת השינה שלנו תשפיע על איכות השינה ועל המצב שבו נקום בבוקר, וגם על מצבם של הגב, הצוואר ועמוד השדרה. לאנשים הסובלים מבעיות גב ובכלל מומלץ לישון בעיקר על הצד. כדי להבין עוד על תנוחות שינה המומלצות והלא מומלצות עבורכם ניתן לקרוא במאמר הבא.

המזרן עליו אתם ישנים –

למזרן תפקיד חשוב בתמיכה בצוואר, בגב ובעיקר בעמוד השדרה, ולכן חשוב לבחור במזרנים אורטופדיים,המזרנים המומלצים ביותר לתמיכה טובה בגב. קיימים מזרנים מסוגים שונים וטכנולוגיות רבות שפותחו בתחום, אבל אנחנו ממליצים על מזרני לטקס. מזרנים אלו לא מפעילים לחץ על עמוד השדרה והאגן, ונותנים תמיכה ונוחות מקסימלית, לצד יתרונות רבים שיש במזרן הלטקס שתורמים לשינה בריאה יותר. כאשר בוחרים את המזרן בחנות, כדאי לנסות אותו ולשכב עליו ל-10-15 דקות כדי לראות האם הוא היה לכם נוח ואם קמתם עם כאבי גב לאחר שכיבה ממושכת עליו. קיימים מזרנים מומלצים לסובלים מבעיות גב, כך שניתן למצוא את המוצר המתאים לכם בדיוק.

כרית עבה, דקה, קשה או רכה –

כמה פעמים קמתם גם עם צוואר תפוס נוסף לכאבי הגב? קיים קשר הדוק בין איכות הכרית ורמת הקשיחות שלה לבין בעיות צוואר תפוס וגב כואב. הכרית צריכה לתמוך בצוואר ובחוליות באזור, ולכן כרית ברמת קשיחות לא מתאימה לא תספק את התמיכה הדרושה או תגרום לתמיכה לקויה שתתבטא בכאבים לאחר שימוש ממושך בה. כרית אורתופדית היא מומלצת ביותר לשימוש, משום שהיא בנויה כך שהיא תספק את התמיכה הטובה ביותר לצוואר ולחוליות לצד נוחות ורמת קשיחות אופטימליות. במאמר הבא תוכלו למצוא טיפים נוספים למציאת כרית נוחה עבורכם, ולבצע פעולות קטנות לשינויים גדולים באיכות החיים.

דלקת שדרה מקשחת –

כפי שאמרנו קודם, תהליך דלקתי שמתרחש באזור האגן ומתפשט לכל אזור עמוד השדרה הוא המקור לדלקת. דלקת זו מתבטאת בכאבי גב אחרי שינה או לאחר מנוחה ארוכה, ובדרך כלל מרגישים הקלה מסוימת כשמפסיקים את המנוחה ועוברים לפעילות. הדלקת הזו מתפרצת בין גיל 20 ל-30, ולעתים גם בגיל ההתבגרות. כאבי הגב שנגרמים בעקבות הדלקת הם בלתי נסבלים, לצד תסמינים שונים כמו אובדן האלסטיות של הגב וחוסר יכולת לזוז בחופשיות, כאבים ודלקות באזורים נוספים כמו כאבי מפרקים או דלקות בעיניים. את הדלקת מאבחנים באמצעות צילום רנטגן או MRI, וחשוב לעשות זאת כדי למנוע החמרה במצבו של עמוד השדרה בעתיד. לאחר האבחון, נהוג לטפל בדלקת בתרופות אנטי דלקתיות כמו סטרואידים, אך קיימות היום שיטות מתקדמות יותר לטיפול במחלה על בסיס טיפול ביולוגי מתקדם.

לסיכום:

כדי לטפל בכאבי גב אחרי שינה מומלץ לבדוק את שלוש הסעיפים הראשונים שכתבנו למעלה. אם שיניתם הרגלים כמו תנוחת השינה ו-ווידאתם שהמזרן והכרית שלכם מתאימים למניעת הכאבים ולתמיכה מקסימלית בגוף ואתם עדיין מרגישים כאבים, כדאי להתייעץ עם רופא מומחה לאבחון וטיפול בבעיה. ייתכן שמודעות לבעיה ומניעה שלה כבר מגיל צעיר יוכלו להעלות את רמת החיים, את איכות השינה ולמנוע פגיעה בעמוד השדרה בעתיד.

 

כתבות נוספות

מזרן או מזרון?

השפה העברית היא שפה מורכבת ועשירה: היא שפה עתיקה שנבנתה ונחקרה במשך אלפי שנים, הספיקה “למות” ולקום לתחייה ולהתחדש במהלך המאה ה-19 וה-20 למה שמכונה

אישה ישנה

איך להירדם מהר?

הסיטואציה הבאה מוכרת לרוב הקוראים היטב: אתם נכנסים למיטה לאחר יום ארוך ומתיש, רוצים להניח את הראש על הכרית, לעצום עיניים ולהירדם במהירות. עם זאת,

מיטת נוער

מיטת נוער: המדריך השלם לבחירתה

הילד כבר גדול והגיע הזמן לקנות מיטה חדשה, אבל הורים רבים מוצאים את עצמם בדילמה מול כל האפשרויות: מיטת מעבר, מיטת נוער, מיטה וחצי או