fbpx

דיבור מתוך שינה: האם יש דרך לעצור זה?

קרה לכם שהתעוררתם בבוקר וסיפרו לכם שדיברתם או מלמלתם מתוך שינה? אם כן, חשוב שתדעו כי מדובר בתופעה טבעית ושכיחה שאינה מזיקה או מסוכנת לרוב. מחצית מהילדים מדברים מתוך שינה, וכן מעט מהמבוגרים עשויים לחוות אותה בדרגות שונות. עם זאת, במצבים מסוימים כדאי לגשת לייעוץ מקצועי ולטפל בתופעה. מתי צריך להתחיל לדאוג ומהן דרכי הטיפול? על כך ועוד במאמר הזה.

מהו דיבור מתוך שינה?

דיבור מתוך שינה (הנקרא סוֹמְנִילוֹקיה) הוא הפרעת שינה נפוצה מסוג פאראסומניה, שיכולה להתבטא בהפקת צלילים פשוטים מתוך שינה, בדיבור, באמירת משפטים שלמים ואף בצעקות. תופעה זו יכולה להתרחש בשלבים שונים של שנת הלילה. לרוב הדיבור יתרחש בעת מצב של יקיצה חלקית, במעבר משלב אחד בשינה העמוקה למשנהו. נוסף על כך, דיבור מתוך שינה יכול להתקיים בעיקר במהלך שנת REM (שנת החלומות, שמאופיינת בתנועות עיניים מהירות), ולפיכך מילים הנאמרות בחלום יכולות להיאמר בקול.

הקשר בין דיבור להליכה מתוך שינה

הפרעת דיבור מתוך שינה יכולה להתקיים לבדה, אך עשויה להיות גם ביטוי להפרעות שינה אחרות כגון:

סהרוריות

 הליכה מתוך שינה מתארת מצב שבו אדם מבצע פעולות שונות מתוך שינה המתאימות למצב ערות, דוגמת הליכה ונהיגה. לעיתים הסובלים מסהרוריות חווים גם דיבור מתוך שינה.

ביעותי לילה

זוהי תופעה די שכיחה בקרב ילדים, המתרחשת בחלק הראשון של הלילה. ילד החווה ביעותי לילה יכול להתעורר בפתאומיות ולבכות, לדבר ואף לצעוק, ולעיתים לקום מהמיטה ולנוע בחדר.

הפרעת התנהגות בשינה

הפרעת התנהגות כחלק משנת REM – שנת החלום, יכולה להתבטא בפעילות מוטורית חריגה, וכך גם בדיבור מתוך שינה.
השכיחות
דיבור מתוך שינה הוא תופעה די רווחת המתרחשת אצל כ-50% מהילדים, בדרכים ובדרגות שונות. לרוב תופעה זו תשכך או תיעלם עם ההגעה לבגרות. לעומת זאת, רק כ-4% מהמבוגרים חווים דיבור מתוך שינה.

מה גורם לי לדבר מתוך שינה?

כיום הסיבה לדיבור מתוך שינה לא ברורה או ידועה לגמרי. עם זאת, לעיתים אפשר להניח כי מקור התופעה הוא תורשתי, אם בני משפחה נוספים מדברים מתוך שינה. נוסף על כך, תופעה זו יכולה להתעורר או להתגבר גם מגורמים סביבתיים, למשל כשיש מחסור בשינה, הפרעות נפשיות דוגמת דיכאון, וכן מצריכת אלכוהול. כמו כן, דיבור מתוך שינה יכול להיגרם כתוצאה מחום גבוה.

אישה מחייכת ישנה במיטה

מתי המצב דורש טיפול?

ברוב הפעמים, דיבור מתוך שינה אינו מצב מזיק או מסוכן וכן לא משפיע על איכות השינה, אם כי הוא עשוי להפריע לשותף/ה למיטה או לישנים בחדר. עם זאת, אם הדיבור מתרחש לעיתים קרובות, מלווה בהפרעות שינה נוספות, מפריע לשינה או שהוא חלק מהפרעות נפשיות אחרות, רצוי לגשת לקבלת טיפול מקצועי. כחלק מתהליך האבחון אפשר לבקש מהרופא הפניה למעבדת שינה, כדי לשלול הפרעות פאראסומניות אחרות ולאתר את מקור הבעיה.

מהן דרכי הטיפול?

אף שלא ידוע עדיין מהו הפתרון האולטימטיבי לתופעה, יש מספר דרכי טיפול שיכולות להקל את הסימפטומים ולאפשר לסובל ממנה ולסובבים אותו לישון בנחת:

שמירה על היגיינת שינה

הקפדה על שעות שינה קבועות עם הירדמות והתעוררות בזמנים קבועים, יכולה לסייע בהפחתת דיבור מתוך שינה. כמו כן, שמירה על היגיינת שינה, כמו נטרול רעשים ואור, הפחתת שעות מסך לפני הירדמות ואכילה מתונה ונכונה לפני השינה, יכולה לסייע בטיפול בהפרעה זו לצד הפרעות שינה נוספות.

טיפול תרופתי

טיפול תרופתי יכול לעזור בהפחתת תסמינים של שלל הפרעות שינה. לאחר אבחון והתייעצות עם רופא וגילוי מקור הבעיה, ייתכן שיהיה אפשר ליטול טיפול תרופתי שיוכל לסייע בטיפול בסימפטומים של ההפרעה או של הפרעה אחרת שגורמת לדיבור בשינה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

לאחר פנייה לאיש מקצוע, אפשר לשקול טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) שמטרתו לשפר את הוויסות הרגשי ולחזק את מנגנוני ההתמודדות ע”י שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות. טיפול זה עשוי לסייע גם במקרה של דיבור מתוך שינה והפרעות שינה נוספות.

לסיכום

למרות שלרוב המדברים מתוך שינה לא יזדקקו לטיפול, בכל מקרה שבו הדיבור מתוך שינה מפריע לאיכות השינה או שהוא חלק מהפרעה אחרת, רצוי לגשת לקבלת ייעוץ מקצועי וכן טיפול במקרה הצורך. בהצלחה ושינה נעימה!

שאלות נפוצות

מהו דיבור מתוך שינה?

דיבור מתוך שינה הוא הפרעת שינה די נפוצה מסוג פאראסומניה. המדברים מתוך שינה יכולים להפיק צלילים ורעשים לא ברורים, ליצור משפטים שלמים ובמקרים מסוימים גם לצעוק.

מדוע זה קורה?

כיום הסיבה לדיבור מתוך שינה אינה ברורה מספיק. אם יש קרובי משפחה נוספים שמדברים מתוך שינה, אפשר להניח לעיתים כי מדובר בעניין תורשתי או גנטי. נוסף על כך, התופעה יכולה להתרחש בשל גורמים סביבתיים שונים או להתלוות להפרעות שינה נוספות.

מה הקשר בין הליכה מתוך שינה ודיבור מתוך שינה?

הליכה מתוך שינה (סהרוריות) מתארת מצב שבו אדם מבצע פעולות שמתאימות לזמן ערות (כמו אכילה ונהיגה) בעת השינה. דיבור מתוך שינה יכול להתלוות להפרעה זו או להיות חלק ממנה.

מהן דרכי הטיפול?

אין דרך אולטימטיבית לטיפול בהפרעת שינה זו, אם כי יש מספר דרכים להקל על התופעה או על ההפרעות האחרות שגורמות לה, למשל טיפול תרופתי וטיפול CBT. במקרה שבו הדיבור מתוך שינה פוגם באיכות השינה או קורה לעיתים תכופות, יש להתייעץ עם רופא ולהתאים טיפול הולם.

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

שמיכת כובד – כל היתרונות שלא ידעתם שקיימים בשמיכה כבדה

כיום יש כמה סוגי שמיכות שהמטרה שלהם בשורה התחתונה היא פשוט לחמם אותנו כשהטמפרטורות יורדות, אך בשנים האחרונות נכנס טרנד...
22 במאי 2022

חלום צלול: מה שאתם צריכים לדעת על חלימה מודעת

קרה לכם שבזמן חלום הייתם במודעות שמה שאתם חווים הוא רק חלום? האם התעוררתם פעם מחלום לאחר שהרגשתם שאתם שולטים...
15 במאי 2022

קפיצת הירדמות: למה זה קורה לנו ואיך להימנע מזה?

מגיעה שעת השינה שלכם, אתם נכנסים למיטה ברוגע ונשכבים לישון. כמה רגעים לאחר ההירדמות אתם מרגישים שאתם עומדים ליפול ואז...
10 במאי 2022

מזרן Compass Gold 100

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

12099

או

החל מ- 1008 לחודש 12x

כרית נסיעות של גטה עם אריזה
הוספה לסל

כרית לנסיעות עשויה 100% לטקס טבעי

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

150

או

החל מ- 13 לחודש 12x

יש לך שאלה

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר

עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר