ONLY THE BEST FROM MOTHER NATURE ™
משלוח חינם 10 שנים אחריות 100 לילות נסיון

איך משפיעה השינה על התפתחות תקינה בקרב ילדים?

גטה > איך משפיעה השינה על התפתחות תקינה בקרב ילדים?

שינה נחשבת לפעילות המוח העיקרית בתחילת חיינו. עד הגיעו לגיל שנתיים (24 חודשים), ישן תינוק ממוצע כ-10,000 שעות (שהם, פחות או יותר, קרוב ל-14 חודשים), בעוד שהוא ער כ-7,500 שעות. במהלך פרק זמן זה, אלו מגיע מוחו של הפעוט לכ-90% מגודלו כאדם בוגר והפעוט יגיע, במהלך תקופה זו, להישגים מרשימים ביותר בתחום השפה, הקוגניציה, ובהתפתחויות החברתית, הרגשית והגופנית. כמו שניתן להבין מנתונים אלה, משך רוב הזמן בו מתרחשות ההתפתחויות המרשימות הללו – מוחו של הפעוט נמצא במצב שינה. בין גיל שנתיים וחמש – מספר שעות השינה אצל מרבית הילדים זהה לשעות העירות שלו, כך שעד הגיעו לגיל בית הספר, ניתן לומר כי ילד מבלה את מרבית זמנו בשינה, מאשר בכל פעילות חברתית, לימודית או כל פעילות אחרת.

 

אם כן, את כל מה שלמדנו עד כה, ניתן לסכם במספר מילים:

לא רק ששינה מוגדרת כ”חשובה” לתינוקות, פעוטות וילדים, היא הכרחית עבורם, וזאת, על מנת לספק להם את תנאי הבסיס ואת ההתפתחות הטובה ביותר לעתידם!

 

משך השינה הנדרש לאורך הינקות, הילדות והנעורים

יילודים, בסמוך מאד ללידה, ישנים כשני שלישים מהיממה. בחודשים הראשונים לחיי התינוק מתרחשים שני תהליכים מקבילים – כמות השינה ביממה מצטמצמת והיא מתרכזת לתקופה ממושכת בודדת בלילה.

כשהם גדלים מעט ומגיעים לגיל שלושה שבועות, תינוקות ישנים בממוצע כ-16 שעות לאורך יממה (תקופת השינה הרציפה הארוכה ביותר במהלך היממה מגיעה לשלוש וחצי שעות בערך, והערות הארוכה הרציפה מגיעה לכשעתיים).

עם הגיעם לגיל חצי שנה, תינוקות ישנים לאורך כמחצית היממה, בעוד שפרק זמן השינה המרוכז הארוך ביותר מגיע ל-5 שעות שינה בלילה. בשלב זה של חייו, פרט לשנת הלילה, קיימות שתי תקופות מרוכזות במהלך היום.

חצי שנה מאוחר יותר, בגיל שנה, יבלה התינוק כ-13.5 שעות ביממה בשינה (11 שעות בלילה + שתי תנומות נוספות במהלכו של היום.

בהגיעם לגיל 3, פעוטים ישנים כ-10.5 שעות במהלך הלילה וכשעה וחצי בתנומה מרוכזת אחת ביום.

בגיל 18, המתבגרים זקוקים ל-8 שעות שינה בלילה. למרות ששנת יום (שנ”צ) אצל בוגרים היא תלויית-תרבות, גם כאשר הם נהנים משנת לילה מספיקה, מתבגרים זקוקים לשינה אף במהלך היום.

 

מחזורי השינה אצל תינוקות וילדים

השינה קשורה לשעונים ביולוגיים שיש לכולנו בגוף. בנוגע לשינה, פעילים שני מקצבים בסיסיים:

המקצב הציקדיאני – מחזור שינה וערות שאורכו כיממה. כאן, בניגוד לתפישתם הסובייקטיבית של הורים לתינוקות רכים, יילודים אכן ישנים כבר מיומם הראשון בעיקר בשעות הלילה. שינה זו מפוזרת לאורך כל היממה ב-4 עד ל-6 מחזורי השינה, כשתקופות הערות קצרות ומשמשות בעיקר להאכלתו של התינוק. בחודשים הראשונים לחיי התינוק, מתרחשים במקביל שני תהליכים – סך שעות השינה הכללי ביממה מצטמצם והשינה הופכת לתקופת שינה אחת ממושכת במהלך הלילה. התהליך הביולוגי והתהליך החברתי הנלמד, הם אלה, אשר יחדיו גורמים לכך כי שנת התינוק תהיה מרוכזת בלילה.

המקצב האולטרדיאני – מחזור שלבי שינה לאורך הלילה. אורך של מקצב זה הוא, בממוצע, כשעה אצל התינוקות וכשעה וחצי אצל ילדים. בין מחזורי השינה השונים קיימות יקיצות, אשר לרוב, הינן בלתי מורגשות כ-5 עד ל-7 פעמים במהלך שנת הלילה. במרבית המקרים, מדובר ביקיצה בת רגע, התהפכות לצד השני והמשך השינה.

 

כמות אין פירושה, בהכרח, איכות

אם דיברנו עד כה על כמות השינה, כעת, נתמקד באיכותה. ברור שגם אצל ילדים, כמו אצלנו המבוגרים, לאיכות השינה יש חשיבות מכרעת על האפקטיביות שלה. חישבו, למשל, כמה השינה שלכם אינה אפקטיבית ואינה משיגה את מטרותיה כאשר אתם ישנים על מזרן שהוא לא נוח לכם? כשחם לכם ואתם מתהפכים מצד לצד במיטתכם, או כשבן / בת הזוג שלכם נוחר. לכן, בבחירת מזרן לתינוקות, מזרן לילדים, מיטת ילדים או מיטת נוער, יש להשקיע מחשבה רבה יותר מזו המושקעת בבחירת מזרן המיטה הזוגית שלנו, למשל. בנוסף לאיכות המזרן (שהיא, ללא ספק חשובה מאין כמותה אצל תינוקות, ילדים ובני נוער), חשוב להקדיש תשומת לב לבחירת כרית תקינה ועשויה מחומרים טבעיים. למשל, בחירת כרית בריאה יותר, העשויה בד שמכיל ננו סילבר (חומר היפו-אלרגני הקוטל בקטריות).

 

אם כן, הבה נסכם את כל מה שלמדנו עד כה:

לא רק ששינה מוגדרת כ”חשובה” לתינוקות, פעוטות וילדים, היא הכרחית עבורם, וזאת, על מנת לספק להם את תנאי הבסיס ואת ההתפתחות הטובה ביותר לעתידם! לכן, אנחנו חייבים לספק להם את סביבת השינה המרגיעה והשלווה ביותר שניתן, הן מבחינת עיצוב חדר הילדים, הן מבחינת יצירת סביבת שינה רגועה, שלווה ונטולת הפרעות והן מבחינת מזרן, כרית ומצעי מיטה בריאים יותר!

 

מקור:Hebpsy

 • מזרן לטקס Dream kingdom

  כל קו של המזרן תוכנן מתוך שיקול דעת להצית את חושיכם, כדי שתרגישו כמו קיסר מודרני.הוא תוכנן…...

  מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
  למידע נוסף 053-6680088

  38000

  או

  החל מ- 3167 לחודש 12x

 • מזרן TOGETHA 100

  אחרי חמישה עשורים של חדשנות מתמשכת, גטה מציגה בגאווה את המזרן שמשלב את מיטב הטכנולוגיה ומשאבי הטבע…...

  מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
  למידע נוסף 053-6680088

  14188

  או

  החל מ- 1182 לחודש 12x

 • מזרן GENETICS 100

  המזרן מיוצר מ-100% לטקס טבעי קרמי ונקי שמקורו באחד ממשאבי הטבע הטובים ביותר בכדור הארץ. הוא מספק…...

  מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
  למידע נוסף 053-6680088

  9750

  או

  החל מ- 813 לחודש 12x

 • מזרן Compass Luxury

  זהו המזרן הראשון בישראל עם מחסום מגנטי כנגד קרינה ,מצויד בחוטי ננו טכנולוגיה לחסימה אלקטרומגנטית ,אשר בשילוב…...

  מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
  למידע נוסף 053-6680088

  4100

  או

  החל מ- 342 לחודש 12x

כתבות נוספות

מזרן ויסקו

מזרן ויסקו: החסרונות שלא גילו לכם

בזמן האחרון אנחנו שומעים הרבה על מזרן ויסקו. נראה, כאילו ויסקו הפך ללהיט החם של תחום המזרנים, וכמעט כל אחת מהחברות המייצרות מזרנים מציגה לפחות