fbpx

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

קונים מזרן בשווי 10,000 ש"ח, ומקבלים מיטה מתנה בשווי 6,000 ש"ח

איך משפיעה השינה על התפתחות תקינה בקרב ילדים?

שינה נחשבת לפעילות המוח העיקרית בתחילת חיינו. עד הגיעו לגיל שנתיים (24 חודשים), ישן תינוק ממוצע כ-10,000 שעות (שהם, פחות או יותר, קרוב ל-14 חודשים), בעוד שהוא ער כ-7,500 שעות. במהלך פרק זמן זה, אלו מגיע מוחו של הפעוט לכ-90% מגודלו כאדם בוגר והפעוט יגיע, במהלך תקופה זו, להישגים מרשימים ביותר בתחום השפה, הקוגניציה, ובהתפתחויות החברתית, הרגשית והגופנית. כמו שניתן להבין מנתונים אלה, משך רוב הזמן בו מתרחשות ההתפתחויות המרשימות הללו – מוחו של הפעוט נמצא במצב שינה. בין גיל שנתיים וחמש – מספר שעות השינה אצל מרבית הילדים זהה לשעות העירות שלו, כך שעד הגיעו לגיל בית הספר, ניתן לומר כי ילד מבלה את מרבית זמנו בשינה, מאשר בכל פעילות חברתית, לימודית או כל פעילות אחרת.

 

אם כן, את כל מה שלמדנו עד כה, ניתן לסכם במספר מילים:

לא רק ששינה מוגדרת כ”חשובה” לתינוקות, פעוטות וילדים, היא הכרחית עבורם, וזאת, על מנת לספק להם את תנאי הבסיס ואת ההתפתחות הטובה ביותר לעתידם!

 

משך השינה הנדרש לאורך הינקות, הילדות והנעורים

יילודים, בסמוך מאד ללידה, ישנים כשני שלישים מהיממה. בחודשים הראשונים לחיי התינוק מתרחשים שני תהליכים מקבילים – כמות השינה ביממה מצטמצמת והיא מתרכזת לתקופה ממושכת בודדת בלילה.

כשהם גדלים מעט ומגיעים לגיל שלושה שבועות, תינוקות ישנים בממוצע כ-16 שעות לאורך יממה (תקופת השינה הרציפה הארוכה ביותר במהלך היממה מגיעה לשלוש וחצי שעות בערך, והערות הארוכה הרציפה מגיעה לכשעתיים).

עם הגיעם לגיל חצי שנה, תינוקות ישנים לאורך כמחצית היממה, בעוד שפרק זמן השינה המרוכז הארוך ביותר מגיע ל-5 שעות שינה בלילה. בשלב זה של חייו, פרט לשנת הלילה, קיימות שתי תקופות מרוכזות במהלך היום.

חצי שנה מאוחר יותר, בגיל שנה, יבלה התינוק כ-13.5 שעות ביממה בשינה (11 שעות בלילה + שתי תנומות נוספות במהלכו של היום.

בהגיעם לגיל 3, פעוטים ישנים כ-10.5 שעות במהלך הלילה וכשעה וחצי בתנומה מרוכזת אחת ביום.

בגיל 18, המתבגרים זקוקים ל-8 שעות שינה בלילה. למרות ששנת יום (שנ”צ) אצל בוגרים היא תלויית-תרבות, גם כאשר הם נהנים משנת לילה מספיקה, מתבגרים זקוקים לשינה אף במהלך היום.

 

מחזורי השינה אצל תינוקות וילדים

השינה קשורה לשעונים ביולוגיים שיש לכולנו בגוף. בנוגע לשינה, פעילים שני מקצבים בסיסיים:

המקצב הציקדיאני – מחזור שינה וערות שאורכו כיממה. כאן, בניגוד לתפישתם הסובייקטיבית של הורים לתינוקות רכים, יילודים אכן ישנים כבר מיומם הראשון בעיקר בשעות הלילה. שינה זו מפוזרת לאורך כל היממה ב-4 עד ל-6 מחזורי השינה, כשתקופות הערות קצרות ומשמשות בעיקר להאכלתו של התינוק. בחודשים הראשונים לחיי התינוק, מתרחשים במקביל שני תהליכים – סך שעות השינה הכללי ביממה מצטמצם והשינה הופכת לתקופת שינה אחת ממושכת במהלך הלילה. התהליך הביולוגי והתהליך החברתי הנלמד, הם אלה, אשר יחדיו גורמים לכך כי שנת התינוק תהיה מרוכזת בלילה.

המקצב האולטרדיאני – מחזור שלבי שינה לאורך הלילה. אורך של מקצב זה הוא, בממוצע, כשעה אצל התינוקות וכשעה וחצי אצל ילדים. בין מחזורי השינה השונים קיימות יקיצות, אשר לרוב, הינן בלתי מורגשות כ-5 עד ל-7 פעמים במהלך שנת הלילה. במרבית המקרים, מדובר ביקיצה בת רגע, התהפכות לצד השני והמשך השינה.

 

כמות אין פירושה, בהכרח, איכות

אם דיברנו עד כה על כמות השינה, כעת, נתמקד באיכותה. ברור שגם אצל ילדים, כמו אצלנו המבוגרים, לאיכות השינה יש חשיבות מכרעת על האפקטיביות שלה. חישבו, למשל, כמה השינה שלכם אינה אפקטיבית ואינה משיגה את מטרותיה כאשר אתם ישנים על מזרן שהוא לא נוח לכם? כשחם לכם ואתם מתהפכים מצד לצד במיטתכם, או כשבן / בת הזוג שלכם נוחר. לכן, בבחירת מזרן לתינוקות, מזרן לילדים, מיטת ילדים או מיטת נוער, יש להשקיע מחשבה רבה יותר מזו המושקעת בבחירת מזרן המיטה הזוגית שלנו, למשל. בנוסף לאיכות המזרן (שהיא, ללא ספק חשובה מאין כמותה אצל תינוקות, ילדים ובני נוער), חשוב להקדיש תשומת לב לבחירת כרית תקינה ועשויה מחומרים טבעיים. למשל, בחירת כרית בריאה יותר, העשויה בד שמכיל ננו סילבר (חומר היפו-אלרגני הקוטל בקטריות).

 

אם כן, הבה נסכם את כל מה שלמדנו עד כה:

לא רק ששינה מוגדרת כ”חשובה” לתינוקות, פעוטות וילדים, היא הכרחית עבורם, וזאת, על מנת לספק להם את תנאי הבסיס ואת ההתפתחות הטובה ביותר לעתידם! לכן, אנחנו חייבים לספק להם את סביבת השינה המרגיעה והשלווה ביותר שניתן, הן מבחינת עיצוב חדר הילדים, הן מבחינת יצירת סביבת שינה רגועה, שלווה ונטולת הפרעות והן מבחינת מזרן, כרית ומצעי מיטה בריאים יותר!

 

מקור:Hebpsy

אם המאמר עניין אותך, יש לנו עוד מאמרים בנושא שמאוד יעניינו אותך

שמיכת כובד – כל היתרונות שלא ידעתם שקיימים בשמיכה כבדה

כיום יש כמה סוגי שמיכות שהמטרה שלהם בשורה התחתונה היא פשוט לחמם אותנו כשהטמפרטורות יורדות, אך בשנים האחרונות נכנס טרנד...
22 במאי 2022

חלום צלול: מה שאתם צריכים לדעת על חלימה מודעת

קרה לכם שבזמן חלום הייתם במודעות שמה שאתם חווים הוא רק חלום? האם התעוררתם פעם מחלום לאחר שהרגשתם שאתם שולטים...
15 במאי 2022

קפיצת הירדמות: למה זה קורה לנו ואיך להימנע מזה?

מגיעה שעת השינה שלכם, אתם נכנסים למיטה ברוגע ונשכבים לישון. כמה רגעים לאחר ההירדמות אתם מרגישים שאתם עומדים ליפול ואז...
10 במאי 2022

מזרן Compass Gold 100

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

9400

או

החל מ- 783 לחודש 12x

כרית נסיעות של גטה עם אריזה
הוספה לסל

כרית לנסיעות עשויה 100% לטקס טבעי

מוצר זה ניתן להזמין טלפונית בלבד
למידע נוסף 053-6680088

150

או

החל מ- 13 לחודש 12x

יש לך שאלה

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר

עגלת הקניות
Start typing to see products you are looking for.

יש לך שאלה?

יועצי השינה של גטה ישמחו לעמוד לשרותכם, למידע נוסף והתאמת המוצר